زبان انگلیسی و برنامه نویسی

تاریخ : 2020-09-09 بازدید : 161 دسته بندی : مقالات
زبان‌انگلیسی و برنامه‌نویسی

شاید شما هم جزو آن دسته از افرادی باشید که به دلیل مشکل زبان، برنامه‌نویسی را شروع نمی‌کنید. اگر‌چه  تسلط بر زبان در حرفه‌ای‌تر شدن شما تاثیر زیادی دارد، با این حال نمی‌تواند مانع شروع یادگیری شما باشد. افراد زیادی هستند به دلیل این که به زبان‌انگلیسی تسلط ندارند، هرگز یادگیری برنامه‌نویسی را شروع نمی‌کنند! برای اینکه یک بار برای همیشه مشکل زبان‌انگلیسی و برنامه‌نویسی را حل کنید لازم است نکاتی را بدانید. در انتهای مقاله متوجه خواهید شد که یادگیری برنامه‌نویسی کار چندان سختی هم نیست.

 

 

زبان انگلیسی و برنامه نویسی

اینکه دانستن زبان‌انگلیسی در برنامه‌نویسی تاثیرگذار است در آن شکی نیست. اما اگر شما به زبان انگلیسی تسلط نداشته باشید و بخواهید برنامه نویسی یاد بگیرید ، از این بابت نگران نباشید. برای شروع برنامه‌نویسی نیازی نیست که حتما به طور کامل به زبان انگلیسی تسلط کامل داشته‌باشید. دانستن یک سری مطالب ابتدایی از جمله معنی بعضی کلمات برای شروع کافی است. برای مثال دانستن معنی کلماتی از جمله if، else ،while ،case ،function لازم است. معنی این کلمات را هم می‌توانید به راحتی با استفاده از یک دیکشنری پیدا کنید. بنابراین در ابتدای یادگیری برنامه‌نویسی شما نیازی به تسلط کامل به زبان انگلیسی ندارید. پس از همین حالا می‌توانید یادگیری را شروع کنید.

حالا ممکن است با این سوال مواجه شوید که : اگر زبان انگلیسی برای یاد گیری برنامه نویسی لازم نیست، پس چرا همیشه از زبان انگلیسی و برنامه نویسی با هم یاد می کنند‌؟‌ بله درست است‌! برای شروع یادگیری نیازی به تسلط بر زبان‌انگلیسی ندارید. اما برای اینکه بتوانید مقالات مرجع، کتاب‌های مرجع و سایر مراجع مربوط به برنامه‌نویسی را مطالعه کنید نیاز است تا به زبان انگلیسی مسلط باشید. شاید گاهی نیاز باشد در شبکه‌های اجتماعی یا گوگل درمورد برنامه‌نویسی تحقیقی بکنید. یک ویدیویی را مشاهده کنید. برای آن که مفهوم و منظور ویدیو را متوجه شوید، نیاز است تا به زبان انگلیسی نیز تسلط داشته باشید.

تقریبا اغلب منابع مربوط به برنامه نویسی به زبان انگلیسی هستند. پس شما برای مطالعه‌ی آن‌ها نیاز به دانستن زبان‌انگلیسی  دارید. احتمالا تا به اینجا متوجه شده باشید که برای شروع برنامه‌نویسی نیازی به تسلط به زبان‌انگلیسی نیست. و اینکه گفته می‌شود زبان‌انگلیسی و برنامه‌نویسی به یک دیگر وابسته هستند منظور چیست؟

 

 

پیشنهادی : چگونه برنامه نویسی را یاد بگیریم ‌؟

روش یادگیری زبان‌انگلیسی برای برنامه‌نویسی‌ چیست‌؟

حالا که قصد شروع یادگیری زبان انگلیسی برای برنامه نویسی را دارید، ممکن است که با این سوال مواجه شوید که برای شروع برنامه نویسی چقدر لازم است با زبان انگلیسی آشنا باشم؟
در برنامه نویسی ما از زبان انگلیسی استفاده می‌کنیم. در واقع دستورات و کدها به زبان انگلیسی هستند. برای مثال اگر بخواهیم در زبان جاوااسکریپت که یک زبان سمت کاربر است،‌ دستور دهیم تا پیغامی را در صفحه مرورگر به کاربر نمایش‌دهد، از کلمه alert استفاده می‌کنیم.واژه alert به معنای هشدار است. از alert در زبان جاوااسکریپت زیاد استفاده می‌شود. برای مثال هنگام یادآوری یک نکته یا خوش‌ آمد‌گویی به کاربر.
با اینکه زبان انگلیسی و برنامه نویسی با یکدیگر عجین شده‌اند و اهمیت تسلط بر زبان انگلیسی قابل انکار نیست، اما برای شروع نداشتن تسلط در زبان انگلیسی نمی‌تواند مانعی برای شروع برنامه نویسی باشد. شما در کنار یادگیری برنامه‌نویسی،‌ یادگیری زبان انگلیسی را هم شروع کنید. به این طریق شما زبان انگلیسی و برنامه نویسی را همزمان با یک دیگر یاد می‌گیرید.
در این قسمت از مقاله قصد داریم تا روش ها و نکات کاربردی را به شما بگوییم. تا بدانید که روش یادگیری زبان انگلیسی برای برنامه‌نویس چیست؟

دستور گرامر

شاید این بخش برای خیلی‌ها خوشایند نباشد. اما باید با دستور زبان انگلیسی آشنا باشید. با یادگرفتن دستور زبان، بهتر می‌توانید مقاله‌های مرجع را درک کنید. منظور نویسنده را راحت‌تر متوجه‌شده و سریع‌تر مطلب را یادبگیرید. با دانستن گرامر کاربرد کلمات مختلف و جایگاه آن‌ها را در جمله بهتر درک می‌کنید. بنابراین حتی بدون دانستن معنی کل کلمات می‌توانید حدس بزنید که منظور نویسنده چیست؟

واژگان

سعی کنید که دایره لغات خود را نیز افزایش دهید. البته منظور این نیست که از همین حالا بدون هدف شروع به حفظ کردن واژگان کنید. بلکه باید واژگان مربوط به برنامه نویسی را یاد بگیرید. در آموزش های فارسی هر مبحثی را که یاد می گیرید سعی کنید معنی واژگان آن را به انگلیسی را هم یاد بگیرید. معنی اصطلاحات مربوط به برنامه نویسی را یادبگیرید. یک دفتر اختصاصی داشته باشید. هر واژه ای که یاد می‌گیرید معنی و یک مثال از آن را در دفتر بنویسید. هنگام مرور و خواندن مثال واژه را سریع‌تر حفظ می‌کنید. هر واژه جدیدی که یادمیگیرید، تلفظ آن را هم تمرین کنید. این کار به حفظ سریع کمک می‌کند.

عجله ممنوع !

در روند یادگیری زبان‌انگلیسی و برنامه‌نویسی عجله نداشته باشید. با صبر و حوصله کار را ادامه دهید. یاد گرفتن کامل یک زبان زمان‌بر است و شما باید ابتدا از بخشی شروع کنید که به آن نیاز دارید. مرور مطالبی که یاد گرفته‌اید را نیز فراموش نکنید. مرور واژه ها، نکات گرامر و… را سعی کنید در بازه‌های زمانی به طور مرتب مرور کنید. با مرور مستمر مطالب در حافظه بلند مدت شما می‌روند.

روش های یادگیری

روش های مختلفی توسط افراد برای سرعت بخشیدن به یادگیری زبان استفاده می شود. برای مثال کتاب خواندن ، موسیقی گوش دادن، تماشای فیلم و… شما این روش را برای خودتان شخصی سازی کنید. برای مثال گوش دادن به پادکست‌های مربوط به برنامه‌نویسی یا مطالعه منابع مرجع برای شما خیلی بهتر است تا مطالعه مطالب تاریخی یا ورزشی. چرا که شما با هدف افزایش دانش برنامه‌نویسی می‌خواهید زبان را یادبگیرید. پس بهتر است به صورت تخصصی برای برنامه‌نویسی زبان را یادبگیرید. بعدا می‌توانید مطالب دیگر را هم بخوانید.

عادت کنید

یادگیری زبان را به یک عادت روزانه تبدیل کنید. روزانه زمان مشخصی را به یادگیری زبان اختصاص دهید. با مطالعه مطلبی از یک سایت مرجع مثل سایت php و… . روزانه مطالعه داشته باشید و این عادت را ترک نکنید. اگر امروز مطالعه کردید و دو روز دیگر زمانی را برای مطالعه اختصاص ندادید، نتبجه دلخواه تان حاصل نمی‌شود. باید استمرار داشته‌باشید تا نتیجه را ببینید. هر روز درگیر باشید و لغات جدید را یادبگیرید.