نکات مهم سئو

تاریخ : 2020-10-20 بازدید : 142 دسته بندی : مقالات
نکات مهم سئو

در مقاله قبلی سایت سئو را تعریف کردم و فواید آن را برای سایت‌ها گفتم. به نکات مهمی که در سئو تاثیرگذار هستند هم اشاره کردم. در مقاله سئو چیست به ۲۰ نکته مهم در سئو اشاره کرده بودم. در این مقاله در قالب نکات مهم سئو را به شما آموزش می‌دهم تا خودتان بتوانید سئو سایتتان را انجام دهید. با رعایت نکات مهم سئو که خیلی هم سخت نیستند می‌توانید سایتتان را بهینه کنید. 

 

نکات مهم در سئو چه نکاتی هستند؟

نکات مهم در سئو مربوط به دو بخش می‌شود. بخش اول نکات کدنویسی و بخش دوم مربوط به محتوای سایت است. مهم‌ترین نکاتی که باید در سئو مدنظر قرار دهید را در ادامه آورده‌ام.

دامنه مناسب و هدفمند انتخاب کنید

با توجه به هدفی که برای ایجاد سایت دارید اگر کلمه کلیدی هدف هم در دامنه شما باشد بهتر است.

مثلا اگر در شهر اهواز ساعت فروشی دارید و هدف شما از ایجاد سایت راه‌اندازی فروشگاه اینترنتی ساعت است، نام دامنه ahvazsaat یا saatjonoob یا هر اسم مناسب و مرتبطی که به ذهن شما می‌رسد، می‌تواند باشد.

وقتی که کاربر هدف شما عبارت خرید ساعت اهواز را سرچ می‌کند با دیدن دامنه شما که دو عبارت ساعت و اهواز را در خود دارد، احتمال اینکه از سایت شما خرید کند بسیار بالاست.

مدت زمان اعتبار دامنه هرچقدر بیشتر باشد، گوگل اعتماد بیشتری به سایت شما دارد. چون با این کار به گوگل ثابت می‌کنید که چقدر در کار خود جدی هستید.  عمر دامنه از نظر گوگل زمانی است که شما آن را در گوگل ثبت کرده‌باشید. از سایت google.com/webmasters می‌توانید سایت خود را در گوگل ثبت کنید.

اگر دوست دارید قبل از ثبت دامنه بدانید که آیا دامنه فعال بوده یا نه و یا اینکه متعلق به چه کسی است؟ از سایت whois.net استفاده کنید.

برای دامنه خود حتما پروتکل ssl را فعال کنید. هنگامی که دامنه را خریداری می‌کنید ممکن است به طور رایگان از طرف شرکت برای شما فعال شود یا اینکه اگر هاستی که خریداری کردید این امکان را نداشت، می‌توانید این پروتکل را خریداری کنید.

لازم به ذکر است استفاده از پروتکل ssl رایگان، تاثیر بد و منفی بر روی سئو ندارد.

 

نکات مهم سئو

 

هاست سایت از نکات مهم سئو است

اگر در کار خود جدی هستید و روی سایت خودتان سرمایه کرده‌باشید، حتما به این نکته توجه ویژه‌ای داشته‌باشید. فارغ از بحث سئو برای سایت خود، شرکتی را انتخاب کنید که پاسخگویی ۲۴ ساعته و پشتیبانی خوبی داشته‌باشد. شرکت هاستینگی را انتخاب کنید که سایت‌های بزرگ را هاستینگ کرده‌باشد اینطور مطمئن می‌شوید که خدمات شرکت خوب است. اگر شرکت هاستینگ خوبی را انتخاب‌کنید برای سایتتان زیاد اذیت نمی‌شوید، و هرگاه مشکلی پیش بیاید توسط پشتیبان رفع می‌شود. برای سئو، هاست سایت مهم است. اینکه هاست شما چقدر سریع باشد؟ از دسترس خارج نشود. همیشه up time باشد. هاست شما اگر ابری باشد روی سئو تاثیر مثبت خیلی خوبی می‌گذارد.

 

CDN

CDN به سرعت سایت شما خیلی کمک می‌کند. اگر از این سرویس استفاده کنید بر سئو سایت تاثیر زیادی می‌گذارد. CDN چگونه به سرعت سایت ما کمک می کند؟ در این سرویس، سایت شما بر روی چندین سرور قرار داده می‌شود و کاربر از هر کجای دنیا که سایت شما را باز کند، از نزدیک ترین سرور به کاربر، سایت در مرورگرش بارگذاری میشود. به این ترتیب سرعت لود سایت شما زیاد شده و سئو سایت نیز بهتر خواهد شد.

 

حملات DDOS

حملات DDOS تاثیر خیلی بدی روی سایت شما دارند. این نوع حملات معمولا از سوی رقبا برای پایین آوردن رتبه سایت شما انجام می‌شود. در این نوع حملات، درخواست‌های زیادی به سمت سایت شما ارسال شده  که نتیجه این درخواست‌ها پر شدن پهنای باند است. هنگامی که پهنای باند پر شود، سرور سایت شما از دسترس خارج خواهد شد. این امر باعث تاثیر منفی و افت رتبه سایت شما می‌شود. گاهی این حملات آن قدر زیاد هستند که از طرف شرکت هاستینگ، پیغامی را مبنی بر مسدود شدن سرویس شما به علت حملات داس یا DDOS دریافت می‌کنید.

 

 از دیگر نکات مهم سئو هدینگ سایت است

در هر صفحه باید یک تگ h1 وجود داشته‌باشد. در صفحه اصلی سایت باید نام سایت و کلمه کلیدی هدفتان را نوشته‌باشید. به غیر از تاثیر در سئو، وقتی کاربر وارد سایت شما شد، عنوان و موضوع سایت برای او مشخص باشد.

استفاده از ویکی‌پدیا 

از دیگر روش‌های موثر در سئو و رتبه سایت، لینک گرفتن از ویکی‌پدیا است. می‌توانید به عنوان نویسنده در ویکی‌پدیا فعالیت داشته‌باشید و در نوشته‌های خود به سایتتان لینک دهید. البته این اتفا خیلی سریع نمی‌افتد. باید مدتی را به عنوان نویسنده فعالیت کنید تا لینک‌های شما پذیرفته شود.

 

نکات مهم سئو

نوع CMS در سئو تاثیرگذار است

به طور کلی وردپرس سازگاری خیلی خوبی با سئو دارد. به همین دلیل سایت‌های وردپرسی در سئو از دیگر سیستم‌های از جمله جوملا و اپن کارت جلو هستند. البته به این معنی نیست که اگر از CMS ای به غیر از وردپرس استفاده کردید، سایت شما سئو خوبی نخواهید داشت.

 

لینک‌های خارجی 

در سایت خود به سایت‌های مرجع و معتبر خارجی لینک دهید. در سئو سایت شما تاثیر مثبتی خواهد گذاشت. البته سایت‌ها باید در حوزه فعالیت و موضوع سایت شما باشند و به هر سایت مرجعی لینک ندهید.

 

سیگنال‌های شبکه‌های اجتماعی از نکات مهم سئو

در شبکه‌های اجتماعی دیگر هم فعالیت داشته‌باشید. گوگل به این موضوع توجه می‌کند که به چه میزان در سایر شبکه‌های اجتماعی لینک سایت شما به اشتراک گذاشته می‌شود؟ هرچقدر بیشتر باشد، گوگل به محبوبیت سایت شما پی می‌برد و رتبه بهتری به شما می‌دهد.

 

لینک گرفتن از سایر سایت‌ها

اگر از سایر سایت‌ها لینک بخرید و این لینک بعد از مدتی برداشته‌شود گوگل می‌فهمد که این لینک پولی بوده و به شما رتبه نمی‌دهد. اگر خواستید لینک بخرید مدت آن طولانی باشد. برای سایت‌های هم محتوا و هم موضوع با سایت شما مثلا  4 ماه به بالا باشد. و برای سایت‌های هم موضوع ۹ ماه به بالا باشد. لینکی هم که دریافت می‌کنید باید follow باشد. اگر لینک از نوع nofollow باشد، گوگل به سایت شما اهمیتی نخواهد داد و آن را بررسی نمی‌کند.

 

گرفتن بک لینک‌های رایگان

اگر می‌خواهید لینک رایگان بگیرید چند راه دارید ‌:

۱- وبلاگ داشته‌باشید و در آن محتوا منتشر کنید سپس به سایت خودتان لینک دهید.

۲- در سایت‌هایی فعالیت داشته‌باشید و سپس به سایت خودتان لینک دهید. مثلا در سایت شنوتو، پادکست به اشتراک بگذارید. با این کار برای سایت ورودی بگیرید.

۳- از سایت‌هایی که بک لینک رایگان می‌دهند استفاده کنید.

 

برندسازی کنید

برای اینکه برندسازی کنید به غیر از تبلیغات می‌توانید اسپاسنر سایر سایت‌ها شوید.

 

متاتگ‌ها

متاتگ‌ها هم از نکات مهم در سئو هستند. هر یک از متاتگ‌ها کاربرد خاصی دارند. مثلا متاتگ  keywords برای کلمات کلیدی سایت شما است. متاتگ author مربوط به نویسنده یا کسی است که سایت را ایجاد کرده‌است. متاتگ language  مربوط به زبان سایت شماست.  متاتگ description برای توضیحات سایت است. وقتی این متاتگ را استفاده کنید، حین جستجو نام سایت شما، در قمست متا این متن نمایش داده می‌شود.

 

انتخاب کلمه‌کلیدی مناسب

انتخاب کلمه کلیدی درست از نکات مهم در سئو است. چون به ترافیک سایت شما کمک بسیاری می‌کند. برای اینکه ترافیک مفید برای سایتتان داشته‌باشید باید کلمه‌های کلیدی که انتخاب می‌کنید، هدفمند و مربوط به موضوع سایت شما باشند.

مثلا فرض کنید یک سایت در زمینه فروش لباس‌های ورزشی فعالیت دارد چه کلمات‌کلیدی مناسب این سایت است؟

الف – خرید کفش ورزشی

ب – خرید لباس ورزشی

این دو عبارت می توانند مناسب این سایت باشند چون که محاطب هدف این سایت برای خرید لباس ورزشی معمولا چنین عباراتی را سرچ می‌کند.

برای انتخاب کلمه‌کلیدی مناسب و اینکه چقدر این کلمه‌کلیدی می‌تواند برای سایت شما ترافیک مفید بیاورد از google trends استفاده کنید. کار با این ابزار بسیار ساده بوده و کافی است کشور را انتخاب کنید، سپس کلمه‌کلیدی را در باکس مربوطه وارد کنید. این ابزار این امکان را به شما می‌دهد که چند کلمه‌کلیدی را باهم مقایسه کرده و مناسب‌ترین را انتخاب کنید. میزان جستجوهای کلمه‌کلیدی که وارد می‌کنید بعلاوه مناطقی که بیشترین جستجوها در آن صورت گرفته شده را هم به شما نشان می‌دهد. برای مثال من با کمک این ابزار دو کلمه‌کلیدی خرید کفش ورزشی و خرید لباس ورزشی را بررسی کردم .

 

نکات مهم سئو

 

استفاده از وبمستر تولز

استفاده از  ابزار google.com/webmaster/tools را حتما حتما مدنظر خود قرار دهید. چون که به شما کمک می‌کند خیلی بهتر سایتتان را مدیریت کنید. 

 

نکات مهم سئو

 

تولیدمحتوا برای سایت

اینکه گفته می‌شود محتوا پادشاه است حرف کاملا درستی است. با تولیدمحتوا سایت شما اعتبار خوبی نزد گوگل پیدا می‌کند. البته هر محتوایی هم محتوا نیست. برای تولیدمحتوای سایت، نباید کپی کنید چون گوگل متوجه می‌شود و سایت شما را جریمه می‌کند. برای تولیدمحتوا چند نکته مفید و مهم را به شما می‌گویم:

۱- در مورد موضوع مورد نظر خود مطالعه کنید.

۲- محتوای غلط و نادرست ننویسید.

۳- محتوایی که می‌نویسید باید مفید باشد و به مخاطب کمک کند. پاسخ سوالش را بدهد.

۴- محتوا را گنگ ننویسید. ساده، مشخص و با ادبیات و لحن مناسبی بنویسید.

۵- زیاده‌گویی نکنید و سریع سر اصل مطلب بروید.

۶- از تصاویر استفاده کنید. تصاویری که محتوای شما را تکمیل کنند و توضیح بیشتری به مخاطب ارائه دهند.

۷- تصاویری که استفاده می‌کنید با کیفیت و کم حجم باشند. برای کاهش حجم تصاویر از سایت tاستفاده کنید.

۸- تیترهای جذاب بنویسید. تیتر های که مخاطب را جذب کند. مثلا از اعداد استفاده کنید یا برخی واژه هایی که مخاطب را ترغیب کند سایت شما را باز کند.

۹- همیشه مطالعه داشته باشید و هرگاه موضوع مناسبی به ذهنتان رسید یادداشت کنید.

۱۰- ایده پردازی کنید. آن‌ها را یادداشت کنید تا فراموشتان نشود.

 

 

کارهایی که باعث می شود سایت شما افت رتبه پیدا کند

۱- وجود لینک‌های بد و شکسته در سایت

۲- صفحات 404 در سایت

۳- ساختار نامناسب urlهای سایت 

۴- قرار دادن لینک‌های مخفی در مطالب سایت

۵- لینک‌دادن و یا لینک گرفتن از سایت‌های بد از نظر گوگل 

۶- در دسترس نبودن سایت 

۷- استفاده بی‌رویه از تگ‌های هدینگ 

۸- استفاده بیش از حد از لینک‌ها

۹- رفع نکردن خطاهای سایت از گوگل وبسمتر تولز

 

مطالب مرتبط 

وردپرس چیست؟

آموزش کسب درآمد از اینترنت

آموزش کسب درآمد از اینستاگرام

سایت چیست؟ و چگونه کار می‌کند؟

برچسب ها :