فرق بین جاوا و جاوااسکریپت چیست ؟

تاریخ : 2020-09-07 بازدید : 85 دسته بندی : مقالات

فرق بین جاوا و جاوااسکریپت چیست ؟

 

برای کسانی که می خواهند برنامه نویسی تحت وب را شروع کنند. همیشه این سوال پیش می آید که آیا جاوااسکریپت همان جاوا است ؟‌ تفاوت بین این دو زبان چیست ؟‌ در این مقاله قصد داریم تا به طور کامل به پاسخ این سوال بپردازیم.
در همین ابتدا می خواهم به این سوال که آیا جاوااسکریپت همان جاوا است ؟‌ پاسخ بدهم. خیر ! جاوااسکریپتی که شما در سمت وب استفاده می کنید با آن زبان جاوای معروف  فرق دارد.
پس فرق بین جاوا و جاوااسکریپت چیست ؟‌ تا انتهای این مقاله همراه ما باشید تا بهتر تفاوت این دو را درک کنید.
زبان جاوااسکریپت یک زبان برنامه نویسی سمت وب است که خیلی هم استفاده می شود. کدهای زبان جاوااسکریپت در مرورگر کاربر اجرا می شوند. اما در مورد زبان جاوا این گونه نیست. زبان جاوا یک زبان کامل تر و پیشرفته تر نسبت به جاوااسکریپت است.

فرق بین جاوا و جاوااسکریپت چیست ؟

 

وقتی که زبان جاوا به همگان معرفی شد یک شعار معروف نیز به همراه داشت :

“ یک بار بنویس در همه جا اجرا کن ”

معنی این جمله این است که اگر یک برنامه یا نرم افزار با زبان جاوا نوشتید ، آن را در هر نوع سیستم عاملی می توانید اجرا کنید. به خاطر همین ویژگی زبان جاوا است که اینقدر این زبان پر استفاده واقع شده و تا به امروز هم از آن استفاده می شود .
زبان جاوااسکریپت یک زبان اسکریپت نویسی است درحالیکه زبان جاوا یک زبان کامپایلری است. در زبان اسکریپت نویسی شما هر بار که برنامه را اجرا می کنید هر بار هم کدها اجرا می شوند. در صورتی که در زبان جاوا که یک زبان کامپایلری است این گونه نیست. شما یک بار کد ها را می نویسید و یک خروجی از کدها می گیرید . در دفعه های بعدی هر بار همان خروجی اجرا می شود نه کد ها ! بنابراین می توان نتیجه گرفت که زبان های کامپایلری سرعت بیشتری نسبت به زبان های اسکریپتی مانند جاوااسکریپت دارند. به این دلیل که در هر بار اجرای برنامه ی جاوا کد ها اجرا نمی شوند.
در زبان جاوا ما بحث شی گرایی را داریم. در واقع وقتی که زبان جاوا به همگان معرفی شد بسیار به زبان معروف c++ شبیه بود. شی گرایی که هم در زبان جاوا داریم آسان تر از زبان سی پلاس پلاس است. در جاوااسکریپت هم بحث شی گرایی را داریم . شی گرایی در جاوا پیشرفته تر و قوی تر است .

 

پیشنهادی :چگونه برنامه نویسی یاد بگیریم ؟ 

اگر یک برنامه ای را با زبان جاوا نوشتید. کد های شما توسط ماشین مجازی ترجمه خواهد شد در حالی که اگر کدهایتان را با جاوااسکریپت نوشته باشید ، توسط مرورگر اجرا می شوند.
هنگاهی که می خواهید کدهایتان را ذخیره کنید اگر آن را با جاوا بنویسید باید با پسوند jar ذخیره کنید. این درحالی است که اگر با زبان جاوااسکریپت کدهایتان را نوشته باشید باید فایل خود را با پسوند js ذخیره کنید.
زبان جاوااسکریپت توسط شرکت Netscape توسعه داده می شود در حالیکه توسعه ی زبان جاوا توسط شرکت اوراکل انجام می شود.

فرق بین جاوا و جاوااسکریپت چیست ؟

 

کاربرد های جاوا و جاوااسکریپت

زبان جاوا در ساخت برنامه های دسکتاپ مورد استفاده قرار می گیرد . به غیر از آن برای ساخت نرم افزار های موبایل و گوشی های هوشمند نیز از این زبان معروف استفاده می شود.
زبان جاوا اسکریپت در سمت وب کاربرد دارد. معمولا کسانی که برنامه نویسی سمت کاربر یا به اصطلاح فرانت اند کار هستند ، با این زبان بسیار سروکار دارند. جاوااسکریپت دارای فریم ورک های معروفی است که در سمت وب خیلی استفاده می شود . یکی از معروف ترین این فریم ورک ها جی کوئری است.
زبان جاوااسکریپت در سمت وب کاربرد های زیادی دارد. برای مثال برای اعتبار سنجی فرم ها می توان از جاوااسکریپت استفاده کرد. این کار باعث ساده تر شدن کار ما می شود . این روش بسیار بهتر است تا اینکه بخواهیم اعتبار سنجی با زبان سمت سرور انجام شود . اعتبار سنجی با زبان جاوااسکریپت کاربر را از ارجاع به سرور بی نیاز می کند. بنابراین کار سریع تر انجام می شود.
زبان جاوا در سمت وب نیز کاربرد دارد. برای مثال می توان به فریم ورک های این زبان اشاره کرد. مانند dropwizard و grails . این فریم ورک ها در وب سرویس و وب اپلیکیشن نیز کاربرد دارند.
زبان جاوااسکریپت نیز دارای فریم ورک هایی برای برنامه نویسی تحت دسکتاپ نیز می باشد. برای مثال اگر شما می خواهید برای محیط ویندوز یک نرم افزار بنویسید می توانید از فریم ورک electron در زبان جاوااسکریپت نیز استفاده کنید.