آموزش کسب درآمد از اینترنت

تاریخ : 2020-10-11 بازدید : 68 دسته بندی : مقالات
کسب درآمد از اینترنت

امروزه کمتر کسی پیدا می‌شود که به اینترنت دسترسی نداشته باشد. اگر همیشه اخبار را دنبال می‌کنید احتمالا خبر جالب درباره دسترسی به اینترنت را هم شنیده باشید. درصد دسترسی افراد به اینترنت بیشتر از دسترسی آن‌ها به آب و برق است. یعنی مناطقی در دنیا هستند که آب و برق ندارند اما اینترنت دارند! از آن‌جایی که اکثرا افراد در سراسر دنیا به اینترنت متصل هستند، می‌توان اینترنت را یک فرصت طلایی برای کسب درآمد دانست. افراد زیادی وارد حوزه کسب درآمد از اینترنت می‌شوند اما شکست می‌خورند. افراد دیگری هم به موفقیت‌های بزرگی در این حوزه می‌رسند. فرق این دو دسته چیست؟ چرا برخی موفق می‌شوند و برخی دیگر بازنده؟

فایده خواندن این مقاله چیست؟

۱- با تعریف کسب‌و‌کار اینترنتی آشنا می‌شوید

۲- روش‌های کسب‌درآمد را می‌شناسید

۳- با عوامل شکست و پیروزی در زمینه کسب درآمد از اینترنت آشنا می‌شوید

۴- با آگاهی بیشتری حوزه فعالیت خودتان را انتخاب می‌کنید

۵- ایده می‌گیرید

۶- با محیط‌های کسب‌وکار اینترنتی آشنا می‌شوید

کسب و کار اینترنتی چیست؟

اگر بخواهیم خیلی ساده کسب‌و‌کار اینترنتی را تعریف کنیم، در واقع همان کسب درآمد از اینترنت را کسب‌و‌کار اینترنتی می‌گوییم. یعنی شما در اینترنت یک فعالیتی انجام می‌دهید و از آن کسب درآمد می‌کنید. حالا این فعالیت، چه فعالیتی باشد به شرایط شما بستگی دارد. به علاقه، مهارت،‌ تخصص، دانش و میزان سرمایه‌اولیه شما بستگی دارد. افراد زیادی هستند که هیچ‌گونه سرمایه اولیه‌ای ندارند و می‌خواهند از اینترنت درآمد کسب کنند. آیا این افراد می‌توانند موفق شوند؟ جواب این سوال با قاطعیت بله است.

شما متناسب با شرایط خودتان کارتان را شروع می‌کنید. اگر سرمایه ندارید سراغ کارهای بدون سرمایه می‌روید و اگر سرمایه دارید کاری را شروع می‌کنید که نیاز به سرمایه اولیه دارد. نکته مهم چگونه و از کجا شروع کردن است. اگر ندانید در چه زمینه‌ای فعالیت کنید خب طبیعی است که نتیجه‌ای هم نمی‌گیرید. اما اگر در یک رشته یا حوزه به صورت جدی و به طور روزانه وقت می‌گذارید حتما می‌توانید کسب‌وکارتان را رونق ببخشید.

مزیت کسب درآمد از اینترنت چیست؟

آیا شما هم دوست‌دارید که در خواب هم پول دربیاورید؟ با داشتن یک کسب‌وکار اینترنتی این کار امکان‌پذیر است. این تنها یکی از مزیت‌های کسب‌و‌کار اینترنتی است. همه‌چیز از طریق اینترنت انجام می‌شود و شما نیازی به حضور در جایی را نخواهید‌ داشت. هزینه محصول یا خدمات شما خیلی سریع برایتان واریز می‌شود. نیازی به هزینه برای ایجاد یک مغازه یا فروشگاه نخواهید داشت و به راحتی در منزلتان می‌توانید کارتان را گسترش دهید. بعدها اگر خواستید می‌توانید دفتر یا فروشگاه هم داشته‌باشید. محصول شما می‌تواند فیزیکی و غیرفیریکی باشد. محصولات فیزیکی را باید ارسال کنید اما محصولات غیر فیزیکی نیازی به ارسال ندارند و کاربر آن‌ها را دانلود می‌کند.

چطور برای کسب درآمد از اینترنت ایده پیدا کنیم؟

حالا که قصد دارید کسب و کارتان را شروع کنید احتمالا سوال مهمی که برایتان پیش می‌آید این است که در چه زمینه‌ای باید کسب و کار خودم را شروع کنم؟ کدام حوزه مناسب کسب درآمد از اینترنت برای من است؟ اگر اصلا ایده و فکری را ندارید بهتر است به خودتان مراجعه کنید. در یک برگه علایق و مهارت‌هایی که دارید را یادداشت کنید.

برای مثال شما ممکن است خانمی باشید که بافتنی یا خیاطی را بلد باشید. یا آقایی باشید که مکانیکی یا جوشکاری را بلد هستید. به غیر از مهارت خود، علایقتان را هم بنویسید. برای مثال علاقه به تدریس دارید یا علاقه به موسیقی دارید. علاقه خیلی مهم است. چون باعث می‌شود از کاری که انجام می‌دهید خسته نشوید. خلاصه بعد از اینکه ویژگی‌های خودتان را نوشتید باید کمی تحقیق انجام دهید. باید درمورد ایده خود تحقیق کنید و پاسخ سوالات زیر را پیدا کنید:

 • آیا کسی از محصول من استقبال می کند؟
 • چه تعداد افراد وجود دارند که محصولات من را می خرند؟
 • اندازه و بزرگی بازار هدف من چقدر است؟
 • چقدر رقابت در این زمینه وجود دارد؟

بررسی پاسخ این سوالات برای رشد کسب‌وکارتان خیلی مهم است. اصلا شاید برای ایده‌ای که در ذهن دارید در شهر یا کلا در ایران هیچ خریداری وجود نداشته‌باشد. یا این ایده‌ای که انتخاب کرده‌اید هنوز در ایران جا نیفتاده‌باشد. اگر این طور باشد شما در قدم اول از ضرر جلوگیری کردید و هزینه زمانی و مالی خودتان را صرف ایده‌ای می‌کنید که با محیط شما سازگار باشد.

10 ایده کسب درآمد  از اینترنت

۱- فروش محصولات آموزشی درسی (ویژه معلمان و استاتید)

۲- فروش محصولات آموزشی در زمینه های فنی،‌ مهندسی،‌دانشگاهی مانند(آموزش برنامه نویسی، آموزش کار با نرم افزارهای مهندسی معماری، برق و… )

۳- فروش صنایع دستی مانند بافتنی، گلدوزی، تابلو فرش ، نقاشی (ویژه هنرمندان)

۴- داشتن فروشگاه اینترنتی (در ادامه به این موضوع می پردازیم)

۵- داشتن سایت محتوایی(آموزشی،خبری، ورزشی و …)

۶- فروش دوره های آموزش فوتوشاپ

۷- فروش دوره آموزشی گیتار، پیانو، سنتور و…

۸- فروش دوره آموزشی تعمیرات موبایل، لبتاب و…

۹- فروش دوره های رواانشانسی مانند اعتماد به نفس و …

۱۰- داشتن پیج اینستاگرام

 

کسب درآمد از اینترنت

 

قدم بعد از پیدا کردن ایده چیست؟

وقتی ایده خودتان را پیداکردید و مطمئن شدید که می‌خواهید آن را عملی‌کنید قدم بعدی شما شروع کار و تلاش مستمر است. برای ارتباط با مشتری‌ها در اینترنت باید یک راه ارتباطی وجود داشته‌باشد. برای مثال یکی پیج اینستاگرام را راه اندازی می‌کند، دیگری سایت فروشگاهی و یکی دیگر هم کانال تلگرامی.

اینکه در کجا باید فعالیت خودتان را شروع کنید باز هم شرایط خاص خودش را دارد. مثلا برنامه تلگرام با توجه به فیلتر بودنش شاید بازدهی کمتری نسبت به اینستاگرام داشته باشد. برخلاف تلگرام، برنامه اینستاگرام فیلتر نیست و ایرانیان زیادی هم در این برنامه حضور دارند. پس می تواند فرصت خوبی باشد.

راه پردرآمد دیگر ارائه خدمات یا فروش محصولات از طریق سایت است. داشتن یک سایت کار را بسیار راحت می‌کند. فرض کنید یک پیج فروش موبایل دارید. مشتری موبایل مورد نظر خودش را انتخاب می‌کند به شما دایرکت می‌دهد. هزینه را برای شما واریز می‌کند. رسید را برایتان ارسال می‌کند. بعد ارسال آدرس، شما بسته را برای او می‌فرستید. تمام این پروسه را خودتان باید میدریت کنید یا ممکن است برای پیجتان ادمین استخدام کنید تا این کارها را انجام دهد.

اگر از پیج برای معرفی بیشتر خودتان استفاده کنید و عملیات فروش محصول از طریق سایت انجام دهید، کار شما بسیار ساده خواهد بود. مشتری تمام کارها از انتخاب محصول تا واریز هزینه و وارد کردن اطلاعات (آدرس،‌ کدپستی و…) را در سایت انجام می‌دهد و نیازی به ارتباط مستقیم شما ندارد. پرداخت از طریق درگاه‌های پرداخت‌آنلاین انچام می‌شود و دیگر نیازی هم به دریافت رسید ندارید.بنابراین وقتی ایده خودتان را انتخاب کردید مشخص کنید که در کجا قرار است فعالیت را شروع کنید.

 

سایت بهتر است یا پیج اینستاگرام؟

در بخش قبلی درمورد پیج و سایت توضیح دادیم که عملیات فروش در هر یک چطور انجام می‌شود. اگر آشنایی زیادی با سایت ندارید یا در حال حاضر نمی‌خواهید سایت ایجادکنید برای قدم اول می‌توانید یک پیج را ایجادکنید و بعد کم‌کم مراحل بعدی را پیش ببرید. هرچند که هم داشتن سایت و هم پیج اینستاگرام هر دو فرصت خوبی برای کسب درآمد از اینترنت هستند.

 

کسب درآمد از اینترنت

 

 

بعد از راه اندازی ایده چه کاری باید انجام داد؟

فرقی نمی‌کند که پیج داشته باشید یا سایت. در هر صورت قراردادن محصولات به تنهایی باعث فروش نمی‌شود. باید نکات مهمی را حتما رعایت کنید.

 • به مشتری‌ها توجه کنید
 • نیاز مشتری‌ها را بشناسید
 • تنها به فکر فروش نباشید، به فکر رفع نیاز و حل مشکل مشتری باشید
 • پس از فروش محصول نیز پاسخگوی مشتری باشید
 • در معرفی محصول صادق باشید
 • گاهی به مناسب‌های مختلف تخفیف دهید
 • کامنت‌ها و سوالات را پاسخ دهید
 • همیشه سایت یا پیج را فعال نگه‌دارید تا کاربران از واقعی بودن شما مطمئن شوند
 • برای معرفی محصول یا خدمات ویدیو تهیه کنید
 • مطالب و محتوای مفید در پیج یا سایت منتشر کنید تا افراد به غیر از خرید محصول برای مطالعه مطالب مفید هم به شما مراجعه کنند بنابراین همیشه درخاطر آن‌ها می‌مانید.

 

پیج اینستاگرام یا کانال تلگرام

بدون داشتن هیچ سرمایه‌ای هم می‌توانید با داشتن یک کانال تلگرامی یا صفحه اینستاگرام کسب‌درآمد کنید. اما چگونه؟ یک پیج ایجاد کنید. سپس در پیج ویدیو های آموزشی قراردهید. به این صورت افراد زیادی برای دیدن ویدیوهای آموزشی، شما را فالو می‌کنند. با افزایش مخاطبان می‌توانید از تبلیغات یا فروش پکیج‌های آموزشی کسب‌درآمد کنید.

چند ایده پیج اینستاگرام

 • پیج آموزش آشپزی
 • پیج آموزش گیتار
 • پیج آموزش تعمیرات
 • پیج آموزش بافتنی
 • پیج آموزش خیاطی
 • پیج آموزش نرم افزارهای مختلف تخصصی
 • پیج آموزش نقاشی
 • پیج روانشانسی (انگیزشی و …)
 • پیج آموزش عکاسی
 • پیج آموزش فوتوشاب
 • و…

کسب درآمد از اینترنت با دیدن تبلیغات

سایت و اپلکیشن های مختلفی هستند که با دیدن تبلیغات یا کلیک بر روی تبلیغات می‌توانید از آن ها کسب درآمد کنید. کافی است تا کمی سرچ کنید تا با آن‌ها آشناشوید. در این روش شما تبلیغ می‌بینید یا بر روی آن کلیک می‌کنید و بابت هر تبلیغ برای شما هزینه‌ای در نظر گرفته می‌شود. هرگاه این مبلغ به حدنصاب رسید شما می‌‎توانید درخواست وجه کنید.

کسب درآمد از اینترنت با آپلود فایل

خیلی از سایت‌ها هستند که با آپلود فایل در آن‌ها می‌توانید کسب‌درآمد کنید. درآمد این سایت ها از بنرهای تبلیغاتی است. به این صورت که در اطراف لینک دانلود شما بنرها را قرار می‌دهند و بابت هر بازدید برای شما مبلغی را در نظر می‌گیرند. تمام آمارها را هم در پنل کاربری خودتان در سایت می‌توانید ببینید.

کسب درآمد از اینترنت از طریق تولید محتوا

در این روش هم می‌توانید خودتان سایت داشته‌باشید یا اینکه برای سایت‌های دیگر محتوا تولید کنید. برای تولید محتوا باید همیشه مطالعه داشته‌باشید. هنگامی که زیاد مطالعه می‌کنید توانایی شما در تولید محتوا نیز افزایش پیدا می‌کند.

کسب در آمد از طریق مشاوره

در هر زمینه‌ای که متخصص هستید می‌توانید با مشاوره دادن کسب‌درآمد کنید. ممکن است شما عکاس، طراح یا برنامه نویس باشید. فرقی نمی‌کند که چه کاره باشید افراد تازه کار زیادی هستند که برای شروع کارشان اطلاعات کافی ندارند و نیاز به کسی دارند که آن ها را راهنمایی کند. بنابراین با ایجاد یک راه ارتباطی از طریق اینترنت می‌توانید این افراد را پیدا کنید تا از شما مشاوره دریافت کنند.

 

کسب درآمد از اینترنت با سرمایه کم

اگر سرمایه کمی دارید می‌توانید با کارهای کوچک شروع کنید. قبل از شروع باید بازار هدف را به خوبی بشناسید. با سرمایه کم می‌توانید محصولی را انتخاب کنید که برای تهیه و فروش آن نیاز به سرمایه زیادی ندارید. شما باید در ابتدای کار برنامه‌ریزی درستی را داشته‌باشید. مثلا می‌خواهید چه چیزی را بفروشید؟ فروش لوازم جانبی موبایل و کامپیوتر، فروش محصولات غذایی، فروش لباس؟ چه چیزی را قرار است انتخاب‌کنید. با سرمایه کم کدام یک از محصولات را می‌توان تهیه کرد و سپس فروش اینترنتی آن را آغاز کرد. در برنامه‌ریزی خود تمام هزینه‌های لازم را بنویسید و بررسی کنید با سرمایه کمی که دارید چه محصولی می‌تواند مناسب باشد.

کسب درآمد از اینترنت با سرمایه زیاد

اگر سرمایه خوبی داشته‌باشید می‌توانید فروشگاه اینترنتی را راه اندازی کنید. امروزه خرید اینترنتی بسیار رایج شده و مردم با این روش خرید دیگر غریبه نیستند. محصول شما می‌تواند هر چیزی باشد. اما توصیه مهم این است که همانند سایتی مانند دیجی‌کالا همه چیز را نفروشید . اگر به صورت تخصصی در یک زمینه کار کنید نتیجه بهتری خواهد گرفت. مثلا فروشگاه شما تخصصی در زمینه کیف و کفش چرم باشد. یا تخصصی در زمینه فروش لباس‌های ورزشی باشد و… .

 

کسب درآمد از برنامه نویسی

بازار کار برنامه نویسی وب و اپلیکیشن این روز ها بسیار داغ شده است. بنابراین یک فرصت شغلی خوبی می تواند برای شما باشد. اگر علاقه مند باشید می‌توانید برنامه‌نویسی را در زمینه‌های طراحی سایت و اپلیکیشن‌های موبایل یادبگیرید.

 

سئوکار

می توانید سئو سایت را یاد بگیرید. سپس به عنوان سئو کار استخدام شوید. سئو از پرطرفدار ترین شغل‌هاست. به این علت که رقابت بین سایت‌ها بسیار زیاد است و بدون سئو خوب نمی‌توان نتایج خوبی در گوگل گرفت.

 

کسب درآمد از اینترنت با همکاری در فروش

در این روش شما محصولات سایر سایت‌ها را می فروشید و درصدی را از آن فروش به شما پرداخت می‌کنند. همکاری در فروش این روزها طرفداران زیادی پیدا کرده است. به ویژه کسانی که سرمایه اولیه برای راه‌اندازی فروشگاه اینترنتی ندارند. سایتی مثل دیجی‌کالا این امکان را برای کاربران فراهم کرده‌است.

 

مطالب مرتبط 

آمورش جامع کسب درآمد از اینستاگرام

چگونه برنامه نویسی یادبگیریم؟

 

برچسب ها :