سئو چیست؟

تاریخ : 2020-10-18 بازدید : 122 دسته بندی : مقالات
سئو چیست؟

افراد به دلایل مختلفی سایت خود را ایجاد می‌کنند. برای معرفی خدمات خود یا ایجاد فروشگاه‌اینترنتی، ارائه خدمات مختلف از جمله دوره‌های آموزشی آنلاین در رشته‌های مختلف، برگزاری سمینارها، فروش کتاب‌های الکترونیکی و… . بعد از اینکه سایت ایجاد شد، مدیر سایت باید به فکر سئو سایت هم باشد. اگر نمی‌دانید که سئو چیست و چه تاثیر فوق‌العاده‌ای می‌تواند بر سایت شما داشته‌باشد، با ما همراه باشید تا شما را با سئو آشنا کنیم.

 

سئو چیست؟

 

معنی سئو چیست؟

سئو یا  SEO به معنی بهینه سازی سایت برای موتور‌های جستجو است. یعنی شما طوری سایت خودتان را ایجاد می‌کنید که موتور جستجو آن را دوست داشته‌باشد.

امروزه بیشتر افراد از گوگل برای سرچ‌های خود استفاده می‌کنند بنابراین سایت‌ها بیشتر طبق چهارچوبی که گوگل تعریف می‌کند سایت را بهینه‌سازی می‌کنند.

اما منظور از بهینه‌سازی سایت برای موتور جستجو چیست؟ یعنی این که از کدنویسی سایت گرفته تا انتشار محتواها و مطالب، همه را طبق چیزی که گوگل گفته‌است انجام می‌دهید.

مثلا اگر از نظر گوگل مهم است که در تگ img  حتما در ویژگی alt  عبارت مربوط به تصویر را بنویسید، شما برای سئو بودن سایتتان برای تمام تگ های img که در سایت استفاده می‌کنید باید به این نکته توجه‌کنید.

 

چرا باید سایتمان سئو باشد؟

توجه به الگوریتم‌های گوگل باعث رتبه‌گرفتن سایت شما می‌شود. اگر شما فعالیت‌هایی که در سایت انجام می‌دهید، مطابق با استانداردهای گوگل باشد، در نتایج جستجو رتبه‌ی بهتری می‌گیرید. و چه چیزی از این بهتر که افراد بیشتری سایت شما را ببینند؟

با دیده‌شدن سایت، شما بدون پرداخت هزینه تبلیغات توانسته‌اید در میان کاربران دیده شوید.

 

سئو چیست؟

 

الگوریتم‌ها و قوانین گوگل برای سئو

اگر می‌خواهید یک سایت بهینه و سئو‌شده را داشته‌باشید، مبنای کارتان باید الگوریتم‌های گوگل باشد. هدف گوگل از این قوانین و چهارچوب‌هایی که تعریف می‌کند چیست؟ تنها هدف گوگل، رضایت کاربر است.

گوگل سعی می‌کند بهترین و مفیدترین نتایج را در پاسخ به خواسته‌ها و سوالات کاربران نمایش‌دهد. بنابراین تمام تلاش‌ها در جهت رضایت کاربران است.

کاربر دوست ندارد در نتایج جستجوهایش، مطالب نامرتبط، ناقص یا نادرست ببیند. اگر این طور باشد دیگر از گوگل استفاده نمی‌کند.

پس از این توضیحات می‌توان یک نکته مهم را فهمید. نکته این است که تمام محتوای سایت شما باید کاربرپسند باشد. در سایت باید محتوایی را منتشر کنیم که کاربر آن را دوست داشته باشد. محتوایی که مفید باشد و به سوال کاربر پاسخ داده‌باشد.

 

الگوریتم پاندا

اگر شما در سایت خود، مطالب کپی را قرار دهید اصلا رتبه نمی‌گیرید. مثلا فرض‌کنید سایت شما در رابطه با ورزش باشد و می‌خواهید در مورد موضوع لاغری با کمک یک ورزش خاص، مطلب تهیه‌کنید و در سایت قراردهید.

اگر مطلب سایت را از سایت دیگری کپی و در سایت خودتان قراردهید، الگوریتم پاندا شما را شناسایی و به شما نمره‌ منفی می‌دهد.

هدف از ایجاد این الگوریتم جلوگیری از رتبه‌گرفتن سایت‌هایی است که محتوای آن‌ها کپی و بی‌ارزش است. بنابراین هیچ وقت نباید در سایت مقالات و نوشته‌های کپی از سایت های دیگر قرار دهید.

 

چگونه از الگوریتم پاندا نمره مثبت بگیریم؟

اگر می‌خواهید از این الگوریتم نمره‌خوبی بگیرید در ابتدا باید محتوای شما از سایت دیگر کپی نشده‌باشد. همچنین طوری باید محتوا را نوشته‌باشید که کاربر مدت بیشتری در سایت شما بماند. همچنین سایر مطالب دیگر سایت را هم ببیند.

زمانی کاربر مدت‌زمان بیشتری را در سایت شما صرف می‌کند که محتوای شما آموزشی و مفید باشد. اگر محتوا‌های شما مفید نباشد، کاربران سریع از سایت شما خارج می‌شوند. نتیجه هم کمتر دیده شدن سایت شما خواهدبود.

در شبکه‌های اجتماعی هم فعال‌باشید و کابران را به سایت هدایت کنید. هنگامی که کاربران از شبکه‌های اجتماعی به سایت شما مراجعه می‌کنند گوگل متوجه می‌شود که سایت شما سایت مفیدی است بنابراین به افراد بیشتری آن را نمایش می‌دهد.

 

الگوریتم مرغ مگس خوار

آیا تا به حال عبارت‌هایی مثل عبارت‌های زیر را سرچ کرده اید؟‌

از کجا می‌توانم بهترین ساعت را بخرم؟

بهترین فروشگاه کیف و کفش در …

الگوریتم مرغ مگس‌خوار با این هدف ایجاد شده‌است تا عبارت‌هایی را که کاربران جستجو می‌کنند، به خوبی تحلیل کند. مثلا هنگامی که شما عبارت خرید بهترین ساعت مچی را سرچ کنید. الگوریتم مرغ مگس‌خوار سعی می‌کند تا مکان‌هایی را به شما نشان‌دهد که فروشگاهی هستند و ساعت می‌فروشند. از کجا متوجه می‌شود که فروشگاه‌ها را به شما نمایش دهد؟‌ از کلمه خرید متوجه شود که شما به دنبال مرکز خریدی برای خرید ساعت یا هر محصول دیگری هستید.

 

الگوریتم پنگوئن

اگر از یک سایت لینکی را خریدکنید که مدت آن محدود باشد، یا اینکه به سایت‌هایی لینک‌دهید که رتبه سئو پایینی دارند تحت تاثیر الگوریتم پنگوئن گوگل قرار می‌گیرید. هنگامی که این الگوریتم به تازگی توسط گوگل معرفی شد خیلی از سایت‌های معروف که در رتبه‌های اول نتایج جستجو بودند، افت رتبه پیدا کردند. دلیل آن هم این بود که به درستی لینک سازی نکرده بودند. لینک سازی نادرست باعث کسب رتبه منفی می‌شود. نه به سایت‌های بی‌کیفیت لینک دهید و نه از آن‌ها لینک بگیرید.

 

سئو سایت چقدر زمان می برد؟

سئوکردن سایت کار یک یا دو روز نیست. شما اگر روزانه برای سئو سایتتان وقت بگذارید و تمام نکات مهم در سئو را رعایت کنید حداقل یک ماه طول می‌کشد تا سایت شما به کاربران بیشتری نمایش داده‌شود.

البته اگر شما از تبلیغات استفاده کنید و کاربران زیادی نام سایتتان را در گوگل جستجو کنند گوگل به سایت شما اهمیت بیشتری می‌دهد به این دلیل که کاربران زیادی به سایت شما مراجعه می‌کنند و این یعنی سایت شما یک سایت مفید است. پس سایتتان زودتر بالا می‌آید.

چه نکاتی در سئو سایت مهم است؟

سئو سایت شما هم در کدنویسی و هم در حین فعالیت سایت باید رعایت‌ شود. در حین کدنویسی معمولا متا تگ‌ها، تگ title، alt، استفاده‌نکردن از استایل‌های inline و… اهمیت دارند.

در مورد محتوای سایت باید مطالب یونیک و غیر‌کپی تولید‌کنید. توجه کاربر را جلب‌کنید تا مدت بیشتری در سایت شما بماند. مثلا در بین نوشته‌های خود از ویدئو و عکس‌های مرتبط و مفید استفاده کنید.

 

سئو چیست؟

 

نکات مهم گوگل در سئو چیست؟

برای این‌که سایت خود را سئو کنید، باید بدانید که چه چیزهایی برای گوگل مهم است. دانستن نکات و قوانین مهم برای گوگل به شما کمک می‌کند تا هدفمندتر برای سئوسایت فعالیت کنید.

همان‌طور که اشاره‌شد هدف گوگل کاربر است. تمام قوانین و الگورتیم‌ها را با هدف جلب رضایت کاربران طراحی می‌کند.

قبل از اینکه سایتتان را برای گوگل بهینه کنید برای کاربران بهینه کنید. چون با این کار کاربر به سایت شما توجه بیشتری می‌کند و در ادامه گوگل هم به سایتتان توجه بیشتری خواهدکرد.

 

برخی نکات مهم برای گوگل در سئو :

1.کلمه‌کلیدی شما باید در هدر (تگ h1) سایت قرار گرفته‌باشد 

2. تیتر سایت با کلمه کلیدی هدف شروع شده باشد

3. تعداد  صفحات سایت شما مهم است

4. مدت زمانی که سایت را ایجاد کرده‌اید مهم است؟

5. سرعت لودشدن سایت (برای تست سرعت سایت می توانید از سایت gtmetrix.com استفاده کنید)

6. تصاویر کم حجم و باکیفیت استفاده‌کنید

7. به سایت‌های مرجع لینک‌‌دهید

8. خطاهای html را بررسی و رفع کنید  (برای بررسی خطاها می‌توانید از سایت validator.w3.org استفاده کنید )

9. urlها به انگلیسی باشد بهتراست. اگر نباشد هم باعث رتبه‌منفی نمی‌شود

10. به سایر مطالب سایت لینک دهید(لینک سازی داخلی)

11. عمر دامنه مهم است

12. مدت زمانی که دامنه را رزرو کرده‌اید مهم است

13. کیفیت و سرعت سرور سایت شما مهم است

14. استفاده از پروتکل امنیتی ssl در سئو تاثیر مثبت دارد

15. ریسپانسیو‌بودن سایت بسیار مهم است

16. اعتبار سایتی که به شما لینک می‌دهد مهم است

17. ثبت سایت در گوگل وبسمتر تولز مهم است 

18. بازدیدهای دوباره کاربران از سایت در رتبه گرفتن تاثیر مثبت دارند

19. فعال‌بودن در شبکه‌های اجتماعی مثلا فیس‌بوک، گوگل‌پلاس، توییتر و … برای سایت شما مفیداست.

20. میزان به اشتراک گذاری مطالب سایت در شبکه‌های اجتماعی تاثیر خیلی‌خوبی دارد.

یادآوری:‌ هدف از این مطلب این بود که به سوال رایج سئو چیست؟ پاسخ‌دهیم. مقاله آموزش کامل سئو سه‌‌شنبه همین هفته ساعت ۲۲ در سایت قرارداده می‌‌شود. 

مطالب مرتبط

سایت چیست؟ و چگونه کار می‌کند؟

آموزش کسب درآمد از اینستاگرام

۷ اشتباه یک برنامه‌نویس

کسب درآمد از اینترنت چگونه ممکن است؟

 

برچسب ها :