وبسایت چیست و چگونه کار می کند ؟

تاریخ : 2020-08-24 بازدید : 105 دسته بندی : مقالات
وبسایت چیست و چگونه کار می کند ؟

وبسایت چیست و چگونه کار می کند ؟

این سوالی است که هر فردی ممکن است هنگام وب گردی در اینترنت برایش پیش بیاید. شاید برای شما هم جالب باشد که بدانید وبسایت چیست ؟یا اینکه  وبسایت ها چگونه ایجاد می شوند .در این مقاله قصد داریم تا نحوه کارکرد وبسایت ها را برای شما توضیح دهیم .

قبل از اینکه سراغ اصل مطلب یعنی پاسخ سوال وبسایت چیست برویم می خواهیم به چند سوال کلی و ابتدایی پاسخ دهیم .

اولین سایت کی ساخته شد ؟
اولین سایت دنیا در ششم آگوست سال ۱۹۹۱ توسط تم برنرس ساخته شد.

چه تعداد سایت در دنیا وجود دارد ؟‌
حدود ۱.۳ الی ۱.۸ میلیارد سایت در جهان وجود دارد که بعضی از آن ها برای عموم قابل دسترس نیستند؛ و همه نمی توانند از آن ها استفاده کنند.

چه کسی سایت ها را ایجاد می کند ‌؟‌
در واقع هرکسی می تواند یک سایت را ایجاد کند. افراد و موسسات مختلفی سایت ایجاد می کنند. مثلا شرکت های تجاری برای معرفی محصولات ، افراد مختلف برای انتشار مطالب خود و…

چه کاری می توانیم در وبسایت ها انجام دهیم ؟‌
وقتی شما وارد یک سایت شوید بسته به نوع آن فعالیت های مختلفی می توانید انجام دهید . برای مثال وارد یک سایت موسیقی می شوید می توانید وارد صفحات موسیقی های مختلف شوید و موسیقی دلخواه خود را دانلود کنید.
یا در سایت دیگر می توانید مقالات مد نظر خودتان را مطالعه کنید.

مرورگر چیست ؟‌
مرورگر رابط شما و سرور است و باعث می شود تا شما سایت مورد نظر خود را ببینید . انواع مختلفی مرورگر از جمله chrom , safar, firefox و… وجود دارد که افراد از آن ها برای دیدن سایت ها استفاده می کنند. اگر واژه ی سرور برای شما نا آشناست اصلا نگران نباشید در ادامه برای شما به طور کامل آن را شرح می دهیم.

یک وبسایت چگونه باز می شود ؟‌
با کمک مرورگر می توان به سایت ها دسترسی داشت و از آن ها استفاده کرد. البته شما به همه ی سایت ها دسترسی ندارید . شما تنها به سایت هایی دسترسی دارید که قابلیت دسترسی عمومی دارند و اجازه می دهند که همه از این سایت استفاده کنند.

دانستن اینکه یک وبسایت چگونه کار می کند می تواند دیدگاه خوبی را به شما بدهد. دیدگاهی که به شما کمک می کند تا درک کنید وقتی که یک وبسایت را در مرورگر رایانه یا تلفن همراه خود باز می کنید چه اتفاقی می افتد ؟‌

از دست ندهید :‌ آموزش رایگان کسب درآمد از اینستاگرام

حالا وقت آن است که با دو واژه ی مهم کلاینت و سرور آشنا شوید .

کلاینت و سرور
همه موبایل ها یا کامپیوتر هایی که به اینترنت وصل می شوند یا کلاینت هستند و یا سرور !
اما تفاوت سرور و کلاینت چیست ؟
کلاینت نیز نوعی از کاربران هستند که با دستگاه های مختلفی به اینترنت وصل می شوند از جمله موبایل ، تبلت و لبتاب .
کلاینت در واقع همان کاربر یعنی ما و شما هستیم .

سرور نیز یک کامپیوتر همیشه روشن است که به درخواست کلاینت پاسخ می دهد. سرور خود یک کامپیوتر است و تفاوتی که با رایانه های ما دارد این است که سخت افزار بسیار قوی دارد و همیشه روشن است .

سرور ها وظیفه ی نگه داری وبسایت را بر عهده دارند تا هر زمان که کاربری خواست از وبسایت دیدن کند آن را نمایش دهد.

یک نمودار ساده از نحوه ی کارکرد سرور و کلاینت را در زیر مشاهده می کنید :

وبسایت چیست و چگونه کار می کند؟

همانطور که در نمودار بالا می بینید یک درخواست از جانب کلاینت یا کاربر به سمت سرور ارسال می شود و سرور نیز به درخواست پاسخ میدهد.

در این جا منظور از درخواست همان وارد کردن آدرس سایت مورد نظر ماست و منظور از  پاسخ نیز همان نمایش وبسایت در مرورگر کاربر که من و شما باشیم ، است.
البته این یک توضیح ساده است و نحوه کار سرور کمی پیچیده تر از آن چه ما گفتیم است. هرچند که اصل کار سرور بر پایه این درخواست و پاسخ ها است . یعنی همیشه یک درخواست ارسال و پاسخ دریافت می شود.
برای اینکه ساده و راحت مفهوم سرور و کلاینت را درک کنید با یک مثال آن را توضیح می دهیم .
فرض کنید که خانه شما در ابتدای یک خیابان است و فروشگاهی که می خواهید از آن خرید کنید در انتهای خیابان قرار گرفته است .
شما همان کلاینت و فروشگاه همان سرور است. درخواستی که شما به سرور می فرستید در واقع همان مسیر شما تا فروشگاه انتهای خیابان  است.

TCP/IP :  پروتکل های کنترل مخابراتی و پروتکل های اینترنتی ، باعث اتصال پروتکل هایی می شوند که وظیفه تعریف چگونگی انتقال داده ها در سطح اینترنت را دارند . در واقع tcp یا ip شماره اختصاصی هر دستگاهی که به اینترنت وصل می شود. این شماره مخصوص برای همان دستگاه است که ممکن موبایل یا رایانه ی شما باشد .

اگر دوست داشته باشید که بدانید IP شما چیست می توانید به سایت  whatismyipaddress.com مراجعه کنید و آی پی خود را ببینید.

در مثالی که زدیم tcp یا ip می شود همان ماشین یا دوچرخه ی شما که می خواهید با آن به فروشگاه آن طرف خیابان بروید.
منظور از واژه ی پروتکل که به آن اشاره کردیم همان قوانین ارتباطی در اینترنت است.

DNS : دی ان اس در واقع همان آدرس فروشگاه است که می خواهید از آن خرید بکنید. وقتی شما در مرورگر خود آدرس یک سایت را وارد می کنید مرورگر با DNS آن آدرس را برای شما جستجو می کند. البته آدرس های سایت ها به آن سادگی که شما می بینید نیستند. در واقعه آدرس واقعی سایت ها چیزی شبیه به این است .
127.56.23.89
خب حفظ کردن این اعداد برای کاربران اصلا خوشایند نیست. DNS نیز برای سادگی آدرس ها استفاده می شود.
برای مثال وقتی شما کلمه ی سایت دیسماوب را جستجو می کنید در واقع مرورگر با کمک DNS آدرس آن سایت را پیدا می کند و به شما نمایش می دهد.این آدرس همان آدرس IP است.

HTTP :‌ کمی قبل اشاره کردیم که پروتکل ها در اینترنت قوانین ارتباطات را تعریف می کنند . http نیز یک پروتکل است که زبان مشترک بین سرور و کلاینت است. وقتی شما یک درخواست را به سمت سرور ارسال می کنید این کار با کمک پروتکل http انجام می شود.

حالا که متوجه شدید وبسایت چیست و چگونه کار می کند ؟‌ میخواهیم در این قسمت شما را با بخش های مختلفی که یک سایت دارد آشنا کنیم .

وبسایت از چند بخش ساخته شده است ؟
به طور کلی سایت از دو بخش اصلی تشکیل می شود .
code files : شامل فایل هایی می شود که دارای کدهای لازم برای اجرا شدن سایت هستند.

assets : شامل دیگر فایل ها از جمله تصاویر ، ویدیو ها ، موسیقی و…

واقعا چه اتفاقی می افتد ؟

  1. به طور ساده و کلی اگر بخواهیم توضیح دهیم که واقعا طرز کار یک سایت چگونه است به صورت مراحل زیر آن را بیان می کنیم :
    1- شما آدرس سایت را وارد می کنید . مروگر آن را به dns ارسال می کند. تا سایت مورد نظر شما پیدا شود.
    2- مرورگر یک درخواست http برای سرور می فرستد. در این درخواست مرورگر به سرور می گوید که یک نسخه کپی از سایت را برای من بفرست تا به کاربر نمایش دهم. این ارتباط بین سرور و کلاینت با پروتکل tcp/ip صورت می گیرد.
    3- اگر سرور درخواست فرستاده شده از مرورگر را تایید کند فایل های سایت را به مرورگر ارسال می کند . کاربر نیز سایت را مشاهده می کند.

انواع وبسایت ها

انواع مختلفی سایت در سراسر دنیا وجود دارد که در ادامه برای شما شرح می دهیم :

وبلاگ ها

در سایت های وبلاگی شما می توانید مطالب متعددی را در موضوعات مختلف پیدا کنید. البته یک سری وبسایت های دیگری داریم تحت عنوان میکرو وبلاگ ها که نمونه ای از وبلاگ ها هستند. برای نمونه می توان به سایت توییتر اشاره کرد.

وبسایت های تجاری
این وبسایت ها معمولا برای معرفی محصولات و خدمات هستند . امروزه این گونه وبسایت ها بسیار افزایش یافته اند . برای مثال می توان به سایت آمازون اشاره کرد.

وبسایت های چت
بعضی از سایت ها این امکان را برای افراد ایجاد می کنند که در سایت عضو شده و در آن با سایر کاربران گفتگو کنند. این سایت ها برای اهداف مختلفی ایجاد می شوند. برای مثال انجمن رفع مشکلات کامپیوتری

وبسایت های بازی
بعضی از سایت ها برای بازی ساخته شده اند . با عضویت در این سایت ها شما می توانید به صورت آنلاین بازی کنید.

وبسایت های چندرسانه ای
بعضی دیگر از سایت ها با هدف اشتراک گذاری چندرسانه ای ایجاد می شوند برای مثال سایت هایی مثل یوتیوب و یا اینستاگرام

وبسایت های شخصی
بعضی از سایت ها شخصی هستند و توسط یک فرد ایجاد می شوند. برای مثال معلمان ، اساتید و….

به طور کلی سایت ها با اهداف مختلف توسط افراد مختلف ایجاد می شوند . دانشگاه ها ، مدارس ، موسسات و.. هر کسی می تواند برای خود یک سایت ایجاد کند.

برچسب ها : ,