آرایه‌ ها در زبان‌ های برنامه ‌نویسی

تاریخ : 2020-10-22 بازدید : 99 دسته بندی : برنامه نویسی
آرایه‌ ها در زبان‌ های برنامه ‌نویسی

در هنگام یادگیری برنامه‌نویسی با مبحث آرایه‌ها آشنا می‌شوید. اگر در رشته نرم‌افزار تحصیل کرده‌باشید، در درس ساختمان داده‌ها، درمورد آرایه‌ها خوانده‌اید. آرایه‌ها یکی از روش‌های ذخیره‌سازی داده است. دانستن مبحث آرایه‌ها نیازمند آشنایی با تعریف متغیرها است. آرایه‌‌ها در زبان‌ های برنامه ‌نویسی کاربرد زیادی دارند و تقریبا در همه زبان‌ها وجود دارند.

تعریف متغیر در زبان‌های برنامه‌نویسی چیست؟

قبل از اینکه با آرایه‌ ها در زبان‌ های برنامه ‌نویسی آشنا شوید، ابتدا باید تعریف متغیر را بدانید. اما منظور از متغیر چیست؟ متغیر بخشی از حافظه است که در آن مقداری را ذخیره می‌کنیم.

هنگامی که یک متغیر را ایجاد می‌کنیم در واقع بخشی از حافظه را اشغال کرده‌ایم. نام این بخش هم نام متغیری است که ما انتخاب کرده‌ایم. حال هرگاه در طول برنامه نام متغیر را صدا بزنیم، مقدار آن در دسترس ما قرار می‌گیرد و می‌توانیم از آن استفاده کنیم.

چگونه متغیرها را ایجاد می‌کنیم؟

بسته به syntax یا قواعد نوشتاری در هر زبان برنامه‌نویسی، نحوه ایجاد متغیر متفاوت است. مثلا در زبانی مثل c++ باید در هنگام ایجاد متغیر، بسته به نوع متغیر از کلمه کلیدی خاصی استفاده کرد. مثلا اگر متغیر ما از نوع عدد باشد از کلمه کلیدی int استفاده می‌کنیم.

اگر مقداری که می خواهیم به متغیر دهیم، عدد اعشاری باشد باید از کلمه کلیدی float استفاده کرد. بنابراین برای استفاده از هر مقدار خاص، کلمه کلیدی خاصی را هم به کار می‌بریم.

اما این قاعده در مورد همه زبان‌های برنامه‌نویسی صدق نمی‌کند.برای مثال در زبان جاوااسکریپت تعریف متغیر بسیار ساده است.

در زبان جاوااسکریپت فرقی نمی‌کند که متغیر شما از چه نوعی باشد. هنگام تعریف یک متغیر جدید از کلمه کلیدی var استفاده می‌کنیم.

خوب است بدانید که به ایجاد یک متغیر، اعلان متغیر هم می‌گوییم.

 

مثال از اعلان یک متغیر جدید در جاوااسکریپت :  

; var pass = 12345

; var pi = 3.14

 

آرایه‌ ها در زبان‌ های برنامه ‌نویسی

مشکلی که در استفاده از متغیر داریم این است که تنها یک مقدار را می‌توانیم در آن‌ها ذخیره‌کنیم. در حالی‌که با کمک آرایه می‌توانیم بیش از یک مقدار را ذخیره کنیم. مثلا فرض کنید در زبان جاوااسکریپت  می‌خواهیم اطلاعات یک کاربر که شامل نام کاربری، پسورد و ID می‌شود را ذخیره‌کنیم. دقت کنید که برای کاربر ۳ مقدار مختلف را می‌خواهیم ذخیره‌کنیم.

روش اول :

; var id = u1 

; var userName = ali23

; var pass = 12345 

 

روش دوم :

در این روش به جای استفاده از ۳ متغیر برای ۳ مقدار، از یک آرایه برای ذخیره ۳ مقدار استفاده می‌کنیم. 

; var userInfo = ["u1" , "ali23" , 12345]

 

روش اول روش مناسب و بهینه‌ای نیست. برای ذخیره تعدادی از مقادیر، از آرایه‌ها استفاده می‌کنیم چون در متغیرها نمی‌توانیم بیش از یک مقدار را ذخیره کنیم. اگر بخواهیم از روش اول در برنامه‌های خود استفاده کنیم حجم کدها زیاد می‌شود. در نهایت شاید برنامه ما اجرا شود اما بهینه نخواهد بود. هدف از ایجاد آرایه کوتاه‌تر نوشتن کدها و بهینه‌بودن است.

 

مطالب مرتبط 

آموزش کامل html

فرق بین جاوا و جاوااسکریپت چیست؟

۷ اشتباهی که نشان می‌دهد شما یک برنامه نویس مبتدی هستید

آموزش کامل css

برای برنامه‌نویسان چه لپ تاپبی مناسب است؟