۷ اشتباه یک برنامه ‌نویس مبتدی

تاریخ : 2020-10-15 بازدید : 194 دسته بندی : برنامه نویسی
۷ ویژگی برنامه‌ نویس مبتدی

 

کسانی که به تازگی وارد دنیای برنامه‌نویسی شده‌اند معمولا دچار اشتباهاتی می‌شوند که ممکن است حتی نتوانند شغل مناسبی را پیداکنند یا دربه‌ پایان‌رساندن پروژه‌های خود دچار مشکل شوند. در ابتدای مسیر یادگیری برنامه‌نویسی اشتباهات رایجی بین برنامه‌نویسان تازه‌کار دیده می‌شود که هفت مورد از این اشتباهات رایج یک برنامه نویس مبتدی را در این‌جا به شما می‌گوییم. در ضمن همیشه یادتان باشد که اگر نقطه ضعفی دارید ناامید نشوید و سعی‌کنید آن را رفع کنید. اشتباهات خود را بپذیرید و آن‌ها را برطرف کنید. اجازه‌دهید نقاط‌ضعف شما به نقاط قوت تبدیل‌شوند تا به اوج توانایی، قدرت و مهارت برسید.

 

۷ ویژگی برنامه‌نویس مبتدی

برنامه‌نویسی

امروزه برنامه‌نویسی جزو شغل‌های پر درآمد به حساب می‌آید. بسیاری از تکنولوژی‌های امروزه مدیون علم برنامه‌نویسی هستند.

شما از گوگل برای پاسخ سوال هایتان استفاده می‌کنید، به صورت اینترنتی خرید می‌کنید یا به صورت اینترنتی تاکسی می‌گیرید و… تمام این نرم‌افزارها محصول علم مهندسی نرم‌افزار است و توسط برنامه‌نویسان تولید شده‌اند.

مهندسی‌نرم‌افزار از رشته‌های آینده‌دار است چرا که جهان به سرعت در حال پیشرفت به سمت تکنولوژی است. بنابراین کسی که در این زمینه دانش و تخصص داشته‌باشد یک قدم از دیگران جلوتر خواهد بود و آینده شغلی خود را تضمین کرده است.

 

۷ اشتباه یک برنامه نویس مبتدی

ممکن است که شما هم جزو کسانی باشید که به تازگی به حمع برنامه‌نویسان پیوسته‌اید. هرکسی که بخواهد در یک رشته تخصص کسب کند، یک شبه به تخصص نخواهید رسید.

در زمینه برنامه‌نویسی تلاش و تمرین روزانه و مستمر، تضمین‌کننده حرفه‌ای شدن شماست. در این بخش هفت مورد از رایج ترین اشتباهات برنامه نویس مبتدی را آورده‌ایم تا از آن‌ها اطلاع داشته‌باشید.

اگر چه یکی از این هفت ویژگی را داشته‌باشید، سعی‌کنید آن را برطرف کنید. فراموش نکنید که با برطرف کردن یک نقطه ضعف از خودتان یک قدم به موفقیت نزدیک خواهیدشد. 

اشتباه اول : اعتماد‌به‌نفس ندارید

فکر می‌کنید برای برنامه‌نویس شدن نیاز به یک استعداد ذاتی دارید یا فقط افراد باهوش می‌توانند برنامه‌نویس شوند. این تفکر کاملا غلط است.

معمولا برخی از برنامه‌نویسان مبتدی که به تازگی در حال یادگیری برنامه‌نویسی هستند، چنین تصوری را دارند. درحالی‌که کسی که چند سال است مشغول برنامه نویسی است به خوبی می‌داند تلاش مستمر، داشتن روحیه یادگیری و تمرین زیاد باعث تقویت مهارت برنامه‌نویسی می‌شود.

هوش بی‌تاثیر نیست، اما مانع ورود شما به حوزه برنامه‌نویسی هم نیست. به مرور زمان که تمرین کنید دیگر کدها برای شما عجیب و غریب نیستند و با یک نگاه می‌توانید مفهوم کدها را متوجه شوید.

اشتباه دوم : تمیز نمی‌نویسید

یکی از راه‌های تشخیص برنامه نویس مبتدی از برنامه‌نویس حرفه‌ای روش کدنویسی اوست. یک برنامه‌نویس حرفه‌ای همیشه تمیز کد می‌نویسید.

کدهای یک برنامه‌نویس حرفه‌ای تمیز، خوانا، کامنت گذاری شده و با رعایت فاصله گذاری هستند. در حالی‌که یک برنامه‌نویس مبتدی قواعد کدنویسی را به خوبی رعایت نمی‌کند.

هنگامی که کدهای برنامه‌نویس مبتدی را می‌خوانید، به سختی متوجه منظور آن برنامه‌نویس خواهیدشد. برنامه‌نویس مبتدی قواعد نام‌گذاری را به خوبی و درستی رعایت نمی‌کند. همچنین در کدهایش کامنت‌گذاری نمی‌کند.

 

اشتباه سوم : فکر می‌کنید همه چیز را می‌دانید

خیلی از افراد که برنامه نویس مبتدی هستند بعد از یادگرفتن یک زبان برنامه‌نویسی فکر می‌کنند که همه چیز را یاد گرفته‌اند و دیگر نیازی به یادگرفتن چیز جدیدی را ندارند.

داشتن چنین دیدگاهی شما را عقب می‌اندازد. به این دلیل که به مروز زمان با ظهور تکنولوژی‌های جدید، دانش شما کهنه خواهدشد  و جوابگوی تکنولوژی‌های جدید در حوزه برنامه‌نویسی که در آن فعال هستید نخواهد بود.

برنامه‌نویسان حرفه‌ای همیشه در حال یادگیری هستند. چیزهای جدید یادمی‌گیرند و همیشه خود را به‌روز نگه‌می‌دارند.

اشتباه چهارم : مفاهیم‌اولیه

در هنگام یادگیری زبان استفاده از مثال‌های عملی بسیار کمک‌کننده است. اما مفاهیم‌اولیه هم بسیار مهم هستند. برخی از برنامه‌نویسان مبتدی در حین یادگیری به طور سرسری از این موضوع رد می‌شوند و تنها به مثال‌های عملی اکتفا می‌کنند.

اگر شما مفاهیم را به خوبی و کامل بلد باشید به راحتی و سریع مثال‌های عملی را متوجه می شوید. بعلاوه سرعت کدزدن شما افزایش پیدا می‌کند.

یکی دیگر از اشتباهات رایج برنامه نویس مبتدی نگرفتن بک‌آپ است. برنامه‌نویسان مبتدی معمولا از کارهایشان بک‌آپ (نسخه پشتیبان) تهیه نمی‌کنند. اما برنامه‌نویسان حرفه‌ای از یک version control استفاده می‌کنند. اغلب برنامه‌نویسان از گیت (git) برای پروژه‌های خود استفاده می‌کنند.

اشتباه پنجم: مطالب تئوری

بعضی از برنامه‌نویس‌های مبتدی بیش از حد برای مباحث تئوری وقت می‌گذارند. آن‌ها تمام وقت خود را برای مطالعه مطالب یا کتاب‌های برنامه‌نویسی صرف می‌کنند. یا اینکه تمام روز مشغول دیدن فیلم‌های آموزشی برنامه‌نویسی هستند و خودشان به صورت عملی دست به کد نمی‌شوند. این روش، روش مناسبی نیست. هر چند که مطالعه به درک بیشتر کمک می‌کند اما شما به تمرین‌های عملی هم نیاز دارید. درست است که باید مفاهیم را به خوبی یادگرفت اما بعد از یادگرفتن حتما باید به صورت عملی تمرین کنید تا مفاهیم را بهتر درک کنید.

 

۷ ویژگی برنامه نویس مبتدی

 

 

اشتباه چهارم : مدیریت زمان ضعیف

یک برنامه‌ نویس مبتدی در برنامه‌ریزی‌های خود ضعیف عمل می‌کند. هنگامی که یک پروژه به او سپرده می‌شود و زمان هم محدود باشد به خوبی مدیریت زمان را انجام نمی‌دهد. هنگامی که وقت کم است باید بر روی مسائل اصلی و مهم پروژه تمرکز کنید و بعد اگر زمان داشتید به بقیه موارد بپردازید.

 

اشتباه پنجم : دوباره کاری

برنامه نویس مبتدی زیاد کدهای تکراری می‌نویسید. برای هر پروژه‌ای که دارد دوباره کدهای تکراری را می‌نویسید. در حالی‌که برنامه‌نویس حرفه‌ای کدهایی که می‌داند در اکثر پروژه‌ها تکراری هستند را به صورت یک کتابخانه می‌نویسد و سپس در هر پروژه تنها آن‌ها را کپی می‌کند. به این صورت در زمان کمتری پروژه را تمام می‌کند.

 

اشتباه ششم : کامنت‌گذاری بیش از حد

با اینکه کامنت‌گذاری در برنامه‌نویسی خیلی مهم است و به فهمیدن کدها خیلی کمک می‌کند. اما لازم نیست خیلی توضیحات اضافی را بنویسید. برای هر کدی که قصد کامنت‌گذاری را دارید تنها هدف یا کاری که آن کد انجام می‌دهد را به طور خلاصه بنویسید. مثلا اگر یک تابعی نوشتید که مربوط به دریافت اطلاعات از کاربران است میتوانید کامنت را به صورت زیر بنویسید :

get info//

 

۷ ویژگی برنامه نویس مبتدی

 

اشتباه هفتم : مهارت‌های نرم

دانش و تخصص برنامه‌نویسی یک مهارت سخت به حساب می‌آید. علاوه بر مهارت سخت باید مهارت‌های نرم را هم داشته باشید. اما مهارت‌های نرم یعنی چه؟ این‌که می‌گوییم باید مهارت نرم داشته باشیم منظور چیست؟

برنامه نویس مبتدی باید روی مهارت‌های نرم هم کار کند

مهارت‌های نرم شامل ویژگی‌های شخصیتی شما می‌شود. کسی دارای مهارت‌های نرم است که بتواند با رییس یا کارفرمای خود و همچنین سایر همکارانش به خوبی ارتباط برقرار کند.

مهارت ارتباط با دیگران را به خوبی یادگرفته باشد. در مذاکره‌ها و مصاحبه‌های کاری توانمندباشد. توانایی حل مسئله داشته‌باشد.

هنگامی که پروژه یا تیم به مشکل بر می‌خورد راهکار ارائه دهد. در انجام دادن کارهای تیمی قوی عمل کند. اگر نتوانید به تیمی کارکردن عادت کنید در پیدا کردن کار یا پیش‌بردن پروژه‌ها، ممکن است کار شما سخت شود.

یکی دیگر از مهارت‌های نرم که خیلی هم به موفقیت شما کمک می‌کند داشتن انعطاف‌پذیری است. باید بتوانید از دیگران یا هم تیمی‌های خود کمک بگیرید.

مثبت فکر کنید و البته انتقادپذیر هم باشید. هدف شما باید رسیدن به هدف‌اصلی تیم که درمیان تمام اعضای تیم مشترک است، باشد. در کنار مهارت‌های سخت اگر بتوانید مهارت‌های نرم خود را تقویت‌کنید بدون شک در زندگی‌شغلی خود موفق خواهیدشد.

 

 

مطالب‌مرتبط 

چگونه برنامه‌نویس شویم؟

چرا کدهای css اجرا نمی‌شوند؟

برای برنامه نویسی چه لپ تاپی مناسب است؟

آیا برای یاد گرفتن برنامه نویسی باید زبان انگلیسی را مسلط باشیم؟

 

برچسب ها :