تقویت مهارت حل مسئله در برنامه نویسی

تاریخ : 2020-10-25 بازدید : 112 دسته بندی : برنامه نویسی
تقویت مهارت حل مسئله در برنامه نویسی

مهارت حل مسئله از مهم‌ترین مهارت‌هایی است که یک برنامه‌نویس باید داشته‌باشد. درواقع همین حل ‌مسئله باعث شده تا این همه نرم افزار تولید شود و شاهد ظهور تکنولوژی‌های جدید باشیم. تقویت مهارت حل مسئله در برنامه نویسی نیازمند رعایت نکاتی است. در این بخش نکاتی که حاصل تجربه هستند را با شما به اشتراک می‌گذارم. نکته مهم این است که بعد از خواندن این مطلب باید بروید و هر پروژه‌ای که قصد کارکردن روی آن را دارید با توجه به این نکات، آن را بررسی کنید. با این روش طرز فکر کردن صحیح برای حل مشکلات را تمرین کرده اید و هم اینکه خودتان را در برنامه نویسی بیشتر تقویت کرده‌اید.

 

تقویت مهارت حل مسئله در برنامه نویسی

 

 

تقویت مهارت حل مسئله در برنامه نویسی یعنی چه؟

معمولا حل مسئله را این گونه تعریف می‌کنند :

تفکری است برای رسیدن به هدفی که به آسانی در دسترس نیست.

از این جمله می‌توان این‌گونه برداشت کرد که نحوه فکر کردن در حل مسئله هم تاثیرگذار است. خیلی از برنامه نویسان تازه‌کار فکر می‌کنند که تقویت مهارت حل مسئله در برنامه نویسی به هوش بستگی دارد. شاید هوش در موفقیت شما موثر باشد اما همه چیز نیست.

اگر بدانید که با چه روش‌هایی می‌توان مهارت حل مسئله در برنامه نویسی را تقویت کرد؟ اگر بدانید که حل مسئله چه مراحلی را دارد دیگر هوش را تنها عامل مهارت حل مسئله نمی‌دانید.

از آن دسته از افراد ترسو نباشید. افرادی که تا به یک موضوع جدید می‌رسند و اگر آن را بلد نباشند زود خودشان را می‌بازند و فکر می‌کنند که باید هوش یا استعداد عجیب خدادادی را داشت تا بتوان آن موضوع جدید را یاد گرفت.

هرگز با چنین تصوری زندگی نکنید چون بازنده خواهید بود. همیشه با خود بگویید : 

هرچقدر که من بیشتر مطالعه داشته‌باشم. هرروز با برنامه نویسی بیشتر سروکار داشته‌باشم، تسلط‌ام هم بیشتر خواهد شد. اگر بار اول متوجه نشدم طبیعی است چون من دارم یک موضوع جدید و تازه را یاد می‌گیرم و این دلیل ناتوانی من نیست.

هرگاه که از افراد موفق، رمز موفقیت آن‌‎ها پرسیده می‌شود تنها یک پاسخ تکراری را از همه آن‌ها می‌شنویم. تلاش و کوشش مستمر ، تمرین زیاد، عدم پذیرش شکست و تلاش و تلاش و تلاش !
داستان مسابقه خرگوش و لاکپشت را یادتان هست؟ با اینکه خرگوش سرعت بیشتری داشت، اما برنده بازی لاکپشت بود. چرا؟

چون که لاکپشت از اول تا آخر را مدام در حال رفتن بود و اصلا لحظه ای هم متوقف نشد. اما خرگوش با خیال اینکه سرعتش زیاد است و هروقت که بخواهد برنده می‌شود به خواب رفت. وقتی هم که بیدار شد دید که لاکپشت برنده شده است.
هوش ۱ درصد و تلاش و کوشش ۹۹ درصد در موفقیت تاثیر‌گذار است. برای اینکه مهارت حل مسئله را در خود تقویت کنید باید ابتدا درک کنید که برای حل مسئله چه چیزهایی نیاز است؟ حل مسئله چه مراحلی دارد؟

 

تقویت مهارت حل مسئله در برنامه نویسی

 

چه چیزی مانع مهارت حل مسئله است؟

به نظر شما چه چیزی باعث می‌شود که نتوانیم به خوبی یک مسئله را حل کنیم؟ وقتی که یک مشکلی پیش می‌آید یا یک خطایی در برنامه‌ها رخ می‌دهد شرط توانایی رفع این خطا چیست؟

ما هنگامی می‌توانیم یک خطا را رفع کنیم که علت آن را درک کرده‌باشیم. فرض کنید با وردپرس کار می‌کنید و سایت شما به خوبی کار نمی‌کند اروری هم در مرورگر نمی‌بینید.

پس علت چیست؟‌ چطور می‌توان این خطا را رفع کرد؟‌ اگر شما دانش کافی در مورد وردپرس را نداشته باشید می‌توانید این خطا را رفع کنید؟ مسلما خیر !
اما اگر کسی باشید که با وردپرس آشنایی کافی دارید، به سراغ فایل کانفیگ وردپرس رفته و حالت دیباگ را روشن (از حالت false به  true تغییر می‌دهید) می‌کنید. به این صورت خطا به شما نمایش داده می‌شود.
پس یکی از موانع تقویت مهارت حل مسئله در برنامه نویسی نداشتن دانش‌ کافی است.

مانع دیگر تقویت مهارت حل مسئله در برنامه نویسی این است که شما نمی‌توانید صورت مسئله را طرح کنید.  مشکل دارید، اما سوال مناسب را برای آن پیدا نمی‌کنید. طرح یک سوال خوب، نصف جواب را به ما نشان می‌دهد.

نکات تقویت مهارت حل مسئله در برنامه نویسی

شما زمانی می توانید یک مسئله را به خوبی حل کنید که آن را درک کرده باشید.

برای اینکه همیشه بتوانید به خوبی مهارت حل مسئله را در خودتان تقویت کنید، همیشه نکاتی را باید رعایت کنید. در ادامه به این نکات اشاره می‌کنم. هنگام حل مسئله همیشه آن‌ها را رعایت کنید.

تشخیص مسئله

قدم اول درک و تشخیص درست مسئله است. برای مثال فرض کنید که قرار است یک سیستم ثبت نام برای کاربران یک سایت را ایجاد کنید. برای اینکه بتوانید به خوبی این پروژه را به پایان برسانید، آشنایی کامل با روند ثبت نام لازم است.

ابتدا باید یک جدول را در پایگاه داده ایجاد می‌کنیم تا اطلاعات کاربران در آن ذخیره شود. باید بدانیم که در این جدول چه اطلاعاتی باید ذخیره شوند. برای مثال نام کاربری، ایمیل، شماره و.. .

بعلاوه باید فرمی که قرار است به کاربر نمایش داده شود، طراحی شده باشد. سپس اطلاعات باید از فرم دریافت و در پایگاه داده ذخیره شوند.

یا مثلا فرض کنید قرار است یک سیستم انتخاب واحد برای دانشگاه ایجاد کنید. در این سیستم چه پروسه ای باید طی شود؟ چه نکاتی باید رعایت شود؟

باید به خوبی با روند انتخاب واحد آشنا باشید تا بتوانید پروژه را انجام دهید.

مثلا در پنل کاربری استاد نباید اطلاعات کلاس‌های سایر اساتید هم نمایش داده شود.

یا هنگام انتخاب واحد نباید به دانشجویی که معدل او زیر ۱۷ است بیشتر از ۲۰ واحد داده شود. و … .

انتخاب بهترین راه حل موجود

ممکن است که چندین روش برای انجام دادن یک پروژه وجود داشته باشد.

اما همیشه باید سعی کنید که به صرفه ترین روش را انتخاب کنید.

تا در زمان و انرژی خود صرفه جویی کنید. بعلاوه باید راه حل جایگزینی هم داشته باشید تا اگر روشی انتخاب شده، جواب نداد از راه حل جایگزین استفاده کنید.

 

راه‌های سریع و ناکارآمد را انتخاب نکنید

اگر چندین راه برای حل مسئله را داشتید، کیفیت را هم در نظر داشته باشید. ممکن است راه سریعی را انتخاب کنید اما بعدها توسعه پروژه را با مشکل مواجه کند. با صبر و تلاش بیشتر می‌توان راه حلی را انتخاب کرد که شاید کمی زمانبرتر باشد اما کارآمدتر وموثر‌تر است. البته این نکته به این معنی نیست که راه‌حل‌های سریع را انتخاب نکنید. بلکه هدف این است که به شما بگوییم همیشه راه‌ هایی را انتخاب کنید که بعدها فرآیند توسعه پروژه را مختل نکند.

 

مطالب مرتبط 

مفهوم آرایه‌ها در زبان‌های برنامه نویسی چیست؟

۷ اشتباهی که نشان می‌دهد شما یک برنامه نویس مبتدی هستید !

فرق بین جاوا و جاوااسکریپت چیست؟

زبان انگلیسی چقدر در برنامه نویسی مهم است؟

چگونه برنامه نویسی را یاد بگیریم؟

 

برچسب ها :