چگونه برنامه نویسی یاد بگیریم؟

تاریخ : 2020-09-06 بازدید : 298 دسته بندی : برنامه نویسی
یادگیری برنامه‌نویسی

خیلی از برنامه نویسان مبتدی که به تازگی یادگیری برنامه‌نویسی را شروع کرده‌اند با مشکلاتی روبه‌رو هستند. برای مثال نمی‌دانند چطور خطا را رفع کنند، نمی‌دانند از کجا و چطور شروع به کد زدن کنند، خروجی کدها آن گونه که انتظارش را دارند نیست و… . این افراد معمولا تصور می‌کنند که برای برنامه نویس شدن باید هوش بالایی داشت یا مهارت‌های خاصی را داشت. اما این‌گونه نیست. هیچ کس یک شبه یک برنامه‌نویس حرفه‌ای نشده و همیشه برنامه‌نویسان حرفه‌ای نکات ساده‌‎ای را رعایت کرده‌اند.

 

چگونه برنامه نویسی یاد بگیریم؟

در ابتدا خوب است بدانید که برنامه نویس عالی شدن یک شبه به دست نمی‌آید! خیلی‌ها ادعا می‌کنند که یک ماهه می‌توان یک زبان را به طور کامل یاد گرفت . این حرف کاملا نادرست است! ‌به این دلیل که شرایط هر فرد با فرد دیگر فرق دارد. کسی که چند سال است برنامه‌نویسی می‌کند برای یادگرفتن زبان جدید تنها چند روز کافی است. چرا که مفاهیم اصلی یکی است و تنها syntax ها یا همان قواعد با یکدیگر فرق می‌کند.

این که در یک ماه می‌توان یک زبان را به طور کامل یاد گرفت کاملا بستگی به شخص دارد. شاید اصلا کسی که می‌خواهد یک زبان را یادبگیرد هیچ آشنایی قبلی با برنامه‌نویسی نداشته باشد. در این صورت لازم است قدم به قدم و با تمرین مباحث را یادبگیرد تا به برنامه نویسی به آن زبان تسلط پیدا کند. پس برای یادگرفتن صبر و حوصله به خرج دهید.

انتخاب زبان اولین قدم یادگیری برنامه‌نویسی است

اولین قدم انتخاب یک زبان مناسب است. در ابتدا شما باید تعیین کنید که می خواهید در کدام زمینه برنامه نویسی را شروع کنید. برنامه نویسی شاخه های مختلفی دارد . برنامه نویسی برای موبایل ها ، وبسایت ها ، نرم افزار های کامپیوتری ، رباتیک و…. پس لازم است تا در ابتدا به خوبی با انواع زمینه های برنامه نویسی آشنا شوید و سپس شروع به یادگیری کنید. برای مثال زبان های جاوااسکریپت و php برای برنامه نویسی تحت وب استفاده می‌شوند. زبان C# برای برنامه‌های دسکتاپ و زبان‌های جاوا و کاتلین برای برنامه‌های موبایل هستند.

 

ابزار های برنامه نویسی

برای برنامه‌نویسی شما نیاز به یک ادیتور دارید که بتوانید با کمک آن کدهایتان را بنویسید. ادیتورهای زیادی در سطح وب وجود دارند. ادیتورها می‌توانند پولی یا رایگان باشند. اگر قصد استفاده از ادیتورهای رایگان دارید می‌توانید از ادیتورهای notepad++ ،  Atom ، Sublime Text استفاده کنید. برای برنامه‌نویسی تحت وب علاوه بر یک ادیتور به مروگر هم نیاز دارید. تا بتوانید نتیجه کد‌نویسی خود را ببینید. اگر هم سمت سرور برنامه‌نویسی می‌کنید به غیر از مرورگر به یک هاست محلی هم نیاز خواهید داشت.

برای یادگیری برنامه‌نویسی منبع مطالعاتی خوب انتخاب کنید

منابع زبان‌های انگلیسی اغلب به زبان‌انگلیسی هستند. اما این به این معنی نیست که اگر شما به زبان‌انگلیسی تسلط ندارید نمی‌توانید برنامه‌نویسی یادبگیرید. کلاس‌های آموزشی، مقالات موجود در وب فارسی و دوره‌های مجازی از امکاناتی هستند که می‌توانید از آن‌ها استفاده کنید. در انتخاب منبع به خوبی تحقیق کنید چرا که تدریس بی‌کیفیت می‌تواند انگیزه یادگیری را از شما بگیرد. در کنار کلاس آموزشی یا مطالعه و تمرین برنامه نویسی سعی کنید دوستان برنامه‌نویس هم داشته‌باشید و به صورت تیمی راجع به برنامه نویسی، ارورها و… بحث کنید.

برای یادگیری برنامه‌نویسی باید تمرین مستمر داشته باشید

پس از آن‌که شما شروع به یادگیری یک زبان کردید باید تمرین داشته‌باشید. تمرین و تمرین و تمرین! تمرین‌کردن باید تبدیل به یک عادت همیشگی شود. هر وقت یک مطلبی را یادگرفتید باید آن را تمرین کنید. کدنویسی آن را در ادیتور انجام دهید. چون با این کار شما خودتان را به چالش می‌کشید. اگر خطایی در کدها وجود داشته باشد شما سعی می‌کنید آن را رفع کنید. با این گونه چالش‌ها که مواجه شوید تجربه شما کم‌کم زیاد شده و حرفه‌ای‌تر می‌شوید.
با تمرین‌کردن مهارت حل مسئله شما نیز تقویت می‌شود. وقتی یک تمرینی را می‌خواهید انجام دهید. خود به خود این سوال برای شما پیش می‌آید که چگونه باید این کار را انجام دهم؟‌ اول چه کاری را انچام دهم و بعد چه کار دیگری را؟
برای مثال فرض‌کنید قرار است یک اپلیکیشن برای موبایل بنویسید. خب برای شما سوال پیش می‌آید که این برنامه قرار است چه کاری را انجام دهد؟‌ هدف از این ساخت این برنامه چیست؟ در جواب مثلا قصد دارید یک برنامه پیام‌رسان مانند سروش یا واتساب را ایجاد کنید. خب در قدم بعدی در ذهن خود باید مراحل برنامه‌نویسی را در ذهن خود مرور کنید. مثلا باید ابتدا یک فرم به کاربر نمایش دهم که شماره و ایمیل او را بگیرد و در مرحله ی بعد از آن باید پیامک تاییدیه ارسال شود‌. به همین ترتیب مراحل حل مسئله برایتان روشن می‌شود. با حل تمرین‌های زیاد شما می‌توانید این مهارت را در خود تقویت کنید. پس تا اینجا به خاطر داشته‌باشید که ابتدا هدف و مقصودتان را مشخص کنید و بعد شروع به یادگیری کنید. به همراه یادگیری تمرین مداوم داشته‌باشید. این عادت تمرین روزانه را ترک نکنید. سعی کنید با دیگر دوستانتان نیز درباره تمرین‌ها بحث کنید.

 

 

پیشنهادی :‌ وبسایت چیست و چگونه کار می کند ؟

نکات مفید در یادگیری برنامه‌نویسی

برنامه‌نویسان حرفه‌ای همیشه با تمرین و چالش، تجربه‌ها و مهارت‌های خودشان را افزایش می‌دهند. برنامه‌نویسان حرفه‌ای آدم‌های خیلی عجیبی نیستند. یا هوش خیلی بالایی ندارند. فکر نکنید که برای برنامه‌نویس شدن باید هوش بالایی داشته باشید. برنامه‌نویسان حرفه‌ای چند نکته ساده را همیشه رعایت می‌کنند که در ادامه به آن‌ها اشاره می‌کنیم.

 

همیشه در حال یادگیری باشید 

هرروز یک تکنولوژی جدیدی ظاهر می‌شود. اگر نتوانید به خوبی خودتان را به‌روز نگه‌دارید، عقب می‌افتید پس سعی‌کنید همیشه چیزهای جدید را یادبگیرید. در یادگیری غرور نداشته‌باشید. با خودتان نگویید دیگر نیازی به یادگرفتن چیزی ندارم. اگر این‌گونه فکر کنید به زودی دانش شما کهنه می‌شود و توانایی کار با تکنولوژی‌های جدید را نخواهید داشت.

تیمی کار کنید

سعی‌کنید با دیگر برنامه‌‎نویسان هم ارتباط داشته‌باشید. حتی اگر در نزدیکی خود دوست برنامه‌نویسی را ندارید هیچ اشکالی ندارد. می‌توانید با سایر برنامه‌نویسان در جاهای مختلف ارتباط داشته‌باشید یا عضو انجمن‌ها و گروه‌های برنامه‌نویسی در فضای‌مجازی شوید. هستگ‌های مربوط به برنامه‌نویسی را دنبال‌کنید. یکی از مزیت های تیمی کار کردن سرعت یادگیری شماست. هنگامی که به مشکلی برخورد می‌کنید ممکن است قبل از شما یک نفر آن مشکل را داشته و رفع کرده بنابراین وقت شما نیز هدر نمی‌رود و چیز‌های جدیدتری می‌توانید یادبگیرید.

خسته نشوید

از اینکه امروز نتوانستید یک مسئله یا یک خطا را رفع کنید، برنامه‌نویسی را ترک نکنید. فردا دوباره از نو شروع کنید و سعی کنید علت را بفهمید. از سرچ کردن در گوگل استفاده کنید. مشکل را در انجمن‌ها و گروه‌های برنامه‌نویسی مطرح کنید.هر روز برای خودتان چند ساعتی را تعیین کنید که برنامه نویسی تمرین کنید. مهارت جستجوکردن را یاد بگیرید. در روند یادگیری برنامه‌نویسی بروز خطا و باگ یک امر طبیعی است.

در شبکه‌های اجتماعی سعی‌کنید افراد برنامه نویس را پیدا کنید. این کار باعث پیشرفت شما می‌شود. در انجمن‌ها و گروه‌های برنامه‌نویسان عضو شوید. همیشه سعی‌کنید مفاهیم اولیه زبان برنامه‌‎نویسی که می‌خواهید یاد‌بگیرید را به خوبی درک کنید. برای مثال متغیرها چی هستند؟ حلقه‌ها، توابع، اشیا، کلاس‌ها و… . یادگرفتن مفاهیم به شما در حل مسئله کمک می‌کنند.

کدنویسی تمیز

در همین ابتدا باید یادبگیرید که تمیز کدنویسی کنید. منظور از کدنویسی تمیز این است که طوری کد بنویسید که کدهای شما منظم، مرتب، کامنت‌گذاری شده و خوانا باشد. با کدنویسی تمیز هرکسی می‌تواند کد‌های شما را بفهمد. اصلا فکر نکنید که هرچه کدهای بیشتری را بنویسید حرفه‌ای تر به نظر می‌رسید. اتفاقا برعکس! هرچه ساده‌تر کد بنویسید میزان تسلط شما به آن زبان را نشان می‌دهد. البته در همین ابتدای راه اگر اینطور نیست؛ نگران نباشید. چون امری کاملا طبیعی است. شما در ابتدای مسیر یادگیری هستید. به مرور زمان با تمرین و مطالعه، روزبه‌روز تسلط شما بیشتر می‌شود. پس ناامید نشوید. بعد از اینکه کدهایتان را نوشتید. آن‌ها را مرور کنید. یک بازبینی بر کدها داشته باشید. ببینید چه کار کرده اید؟‌ از چه روشی برای حل مسئله استفاده کرده اید؟ آیا لازم است آن را کوتاه‌تر کنید؟ ‌کدهای اضافی هم وجود دارد؟ ‌یکی از عادت‌های برنامه‌نویسان خوب این است که منابع را به خوبی مطالعه می‌کنند. همیشه سعی‌کنید مطالعه‌ای بر منابع داشته باشید. از آموزش‌های موجود دردنیای وب استفاده‌ کنید

 

برچسب ها : ,